Ikona - święta przestrzeń

Częstochowska Ikona Matki Bożej

Ikona - obraz sakralny, który powstał w kręgu kultury bizantyjskiej wyrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne oraz liturgiczno-symboliczne. Ikony malowano najczęściej na specjalnie przygotowanym drewnie cedrowym lub cyprysowym. Były to święte drzewa dla wschodniego chrześcjaństwa. Na Rusi stosowano drewno lipowe lub sosnowe. W Polsce ikony powstawały głównie w XV i XVI wieku na ziemiach wschodnich i południowo-wschodnich.

Zainspirowani motywami biblijnymi, które pojawiają się w literaturze, sztuce postanowiliśmy,  że  spróbujemy stworzyć własne ikony. Na specjalnej desce szkicowaliśmy kontury postaci Matki Boskiej i Aniołów. Następnie zabezpieczyliśmy tło impregnatem do drewna. Kolejny krok to malowanie postaci: twarz i włosy. Na zakończenie dopracowanie szczegółów - oczy, nos i usta.

Podczas kiermaszu świątecznego został zorganizowany „wernisaż” naszych prac. Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć efekt naszej pracy.

Autorkami ikon są uczennice klasy III B: Magdalena Śmitkowska, Magdalena Kielian, Magdalena Podsiadło, Iza Kozioł, Patrycja Kilian, Kamila Cabaj, Gabriela Drążkiewicz oraz uczennice klasy III A: Weronika Zapart, Żaneta Kowalska, Monika Wójcik.