Nasze działania

  • 2708-plakat-Honorowi..-druk.jpg

    Honorowym Obywatelom Częstochowy

    W Auli przy kościele św. Zygmunta odbył się wyjątkowy koncert poświęcony  “Honorowym Obywatelom Częstochowy”.  Najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Radę Miasta Częstochowy jest tytuł Honorowego Obywatela  Miasta, nadawany w dowód uznania zasłużonym osobom dla Częstochowy  i niepodległej Polski. Do tej pory został przyznany pięciu osobom. Uhonorowani zostali Jan Paweł II -15 sierpnia 1991, Ryszard Kaczorowski -19 maja 2003, Marie Chaubon i Pierre- Chaubon 14 czerwca 2008, Zygmunt Rolat -26 stycznia 2012.

  • 2005-01-17-09.00.41.jpg

    Izba Pamięci Antoniego Bocheńskiego

    18 października 2016 roku w Zespole Szkół Technicznych otwarta została Szkolna Izba Pamięci poświęcona Antoniemu Bocheńskiemu – wieloletniemu dyrektorowi szkoły. Zebrane eksponaty przedstawiły sylwetkę postaci nietuzinkowej. Rodzina Bocheńskich z narażeniem życia ratowała Żydów podczas II Wojny Światowej. Za swój czyn otrzymała tytuł Sprawiedliwych w Śród Narodów Świata. W gablotach i na sztalugach znajdują się pamiątki osobiste, zdjęcia, dokumenty szkolne, informacje z prasy i telewizji.

  • konferencja.jpg

    Młodzież dokumentuje historię - Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

    Akademia im Jana Długosza w Częstochowie wspólnie ze Światowym Związkiem Żydów Częstochowian i ich Potomków wyszła z inicjatywą zachowania w pamięci czynów tych Częstochowian, którzy w tragicznym okresie Holocaustu pomagali z narażeniem życia własnego i swoich rodzin Żydom. Do realizacji projektu włączyła się  młodzież z częstochowskich szkół: I LO im. J. Słowackiego, II LO im. R. Traugutta, IX LO im. C.K. Norwida, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego i Zespołu Szkół Samochodowo – Budowlanych. W trakcie projektu przeprowadzono warsztaty przygotowujące młodzież  do przeprowadzenia wywiadów z osobami  lub ich rodzinami, które ratowały Żydów podczas Holocaustu. Następnie młodzież z Naszej szkoły przeprowadziła wywiady z rodziną Antoniego Bocheńskiego oraz Józefem Sową. Prace uczniów będą opublikowane w odrębnym wydawnictwie zbiorowym oraz zostały zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji organizowanej  podczas V Zjazdu Żydów Częstochowian.  W załączniku prezentujemy wywiady przeprowadzone przez Naszych uczniów.

  • IMG_20161110_142924.jpg

    Pomoc polskim dzieciom i Polakom na Wileńszczyźnie

    Zespół Szkół Technicznych zaangażował się w akcję „Pomoc polskim dzieciom i Polakom na Wileńszczyźnie” organizowaną przez Towarzystwo Patriotyczne „ Kresy”.

  • image001.jpg

    Tablica pamiątkowa poświęcona śp. Antoniemu Bocheńskiemu

    Antoni Bocheński był postacią nietuzinkową. Całe dorosłe życie poświęcił działalności edukacyjnej. Dziecięce i młodzieńcze lata przypadły na lata wojny. W czasie wojny od października 1942 roku aż do wyzwolenia w roku 1945 rodzina Bocheńskich ukrywała czwórkę żydowskich dzieci. Przybyły one do ich gospodarstwa za sprawą rodziców, którzy polecili uciekać im z getta w Rawie Mazowieckiej. Obowiązkiem Antoniego było dostarczanie żydowskim dzieciom żywności i lekarstw. Wychodził z nimi także na nocne spacery. Po wojnie żydowskie dzieci wyjechały do Izraela. Tam założyły rodziny. W 1990 roku Antoni Bocheński, jego ojciec Józef i matka Maria zostali uhonorowani przez państwo Izrael medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata w dowód uznania że z narażeniem własnego życia ratowali Żydów prześladowanych w latach okupacji hitlerowskiej

  • Wspomnienia wojenne zapisane na kartach papieru

    Zainspirowani postacią naszego byłego dyrektora - Sprawiedliwego wśród Narodów Świata , pamięci któremu utworzyliśmy w naszej szkole Izbę Pamięci, oraz sugestiami naszej opiekunki – nauczycielki języka polskiego, postanowiliśmy poszukać wojennych wspomnień częstochowskich Żydów. Był to dobry wybór. Trafiliśmy na dwie pozycje, które nie dość powiedzieć zainteresowały nas, ale wstrząsnęły nami. Obie  pozycje  książkowe opisują walkę żydowskich dzieci – autorów wspomnień -  o przeżycie w trudnych czasach wojny właśnie w Częstochowie.

    Spotkaliśmy się na zajęciach szkolnego kółka teatralnego i przedstawiliśmy kolegom dwie postaci, które swoje wspomnienia wojenne zapisały na kartach papieru