Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu

Sprawozdanie z warsztatów ”A kiedy przyjdzie także po mnie zegarmistrz światła purpurowy, czyli co o drugim świecie powie teolog, żyd, buddysta, muzułmanin i ateista.” w Krakowie.

12 kwietnia br. odbyła się wycieczka do Krakowa w ramach projektu „Oblicza Dialogu”. Wzięliśmy udział w wykładacie o życiu po śmierci w największych światowych religiach, który został nam zaprezentowany na Uniwersytecie Jagiellońskim w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji.

Podczas wykładu, który prowadziła pani Agnieszka Cebula dowiedzieliśmy się jak różne religie przedstawiają życie po śmierci. Te, o których wspomniano, to chrześcijanizm, islam, judaizm, buddyzm i hinduizm. Omawiany był także stosunek do śmierci w rodzinie oraz niektóre ze świąt.

W islamie raj to ogród strzeżony przez anioła Ridwana. Jest to miejsce, w którym panuje wielkie bogactwo i szczęście - złote drzewa, pałace z pereł, fontanny z imbirem. Wszyscy są tam równi sobie. Każdy ma po 33 lata, co nigdy ma nie ulec zmianie. Na wiernych islamistów czekają 72 dziewice, które staną się ich żonami.

Z kolei w Judaizmie Żydzi wierzą, że dusza jest nieśmiertelna. Każdy będzie musiał stanąć przed sądem, gdzie zostanie rozliczony ze swoich dobrych i złych uczynków. Grzesznicy trafiają do Gehinom. Tam odpokutowują za popełnione przez siebie w życiu błędy, aby móc trafić do raju.

W Buddyzmie śmierć ciała oznacza rozpad człowieka na pięć składników: formę materialną, uczucia, rozum, wolę oraz świadomość. Tylko i wyłącznie karma przechodzi do kolejnego wcielenia. Jest kilka światów: świat bogów, półbogów, ludzi, zwierząt, duchów oraz piekieł (zimnych i gorących). Dusza ludzka wiele razy wędruje po różnych świata w zależności od dokonanych uczynków, żaden ze światów nie trwa wiecznie. Celem każdego buddysty jest uzyskanie nirwany, czyli wyzwolenia od kolejnych inkarnacji.

Całość została poparta przedmiotami zebranymi przez prowadzącą podczas jej licznych podróży. Na sam koniec został zorganizowany konkurs.