Muzeum

Utracony raj – Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie

Uczniowie naszego progimnazjum zwiedzili Muzeum Ofiar Ludobójstwa. Budynek dzisiejszego muzeum to była siedziba Gestapo, NKWD oraz KGB. W Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie można obejrzeć pomieszczenie, w których przeprowadzane były egzekucje, inne ekspozycje oraz wystawę „Piękno sztuki ludowej rysowane bólem". Budynek był miejscem zbrodni dokonanych na przedstawicielach wszystkich narodowości zamieszkujących Wileńszczyznę.

Naród Żydowski przybył na Litwę ponad 600 lat temu. Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się na przedmieściach Wilna za panowania księcia Witolda, na przełomie XIV i XV w. W tamtych latach państwo polsko- litewskie było jedynym krajem w Europie, gdzie naród żydowski mógł normalnie rozwijać się. Szacuje się, że na terytorium Litwy mieszkało ponad 250 tysięcy Żydów. Sytuacja zaczęła zmieniać się od roku 1926.

Współżycie układało się różnie: od tolerancji i przywilejów do nienawiści i pogromów. W przeszłości ich liczba była nawet kilkadziesiąt razy większa. W czasie Holocaustu wymordowano około 95 proc. litewskich Żydów, czyli tzw. litwaków.

Czarną kartą w historii tego narodu są lata II wojny światowej. Trudno jest opisać losy narodu żydowskiego z czasów II wojny światowej. Okrutnym wynalazkiem hitlerowców były getta – specjalne odizolowane dzielnice miast, gdzie mieszkała tylko ludność żydowska. W Wileńskim getto mieszkało 11-12 tysięcy Żydów. Za przekroczenie bram getta – kara śmierci. Zresztą to samo groziło osobom, które pomagały Żydom, udzielały im schronienia i żywność. Zagłada żydów jest jednym z najokrutniejszych i najhaniebniejszych momentów w historii XX stulecia.

Uczniowie dowiedzieli się, jak strasznie byli prześladowani i mordowani ludzie. Zwiedzanie muzeum zrobiło na uczniach ogromne wrażenie. Każdy pragnie żyć w pokoju, zgodzie i jedności. Z muzeum wracali w milczeniu i zadumie.