NASZE DZIAŁANIA

  • 20170518_145935.jpg

    WIZYTA W MUZEUM ŻYDÓW POLSKICH POLIN

     W dniu 19 maja 2017r.  wzięliśmy udział w wycieczce do Warszawy, której głównym punktem programu było zwiedzanie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Obejmuje ona tysiąc lat historii – od średniowiecza do współczesności. Wystawa składa się z ośmiu interaktywnych galerii poświęconych różnym okresom w dziejach. W każdej z galerii znajduje się wiele interesujących obiektów, eksponatów multimedialnych, ilustracji i tekstów. Podzielone na grupy miałyśmy do wykonania różne zadania, które pozwoliły zrozumieć nam, że historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału. Mówimy tu o współpracy i sąsiedztwie, współzawodnictwie i konfliktach, o odrębności i asymilacji.

  • 1.Cerkiew_w_Bartnem_pw._ss.Kosmy_i_Damina.jpg

    Skarby Ziemi Gorlickiej

    Ziemia Gorlicka to od wieków ojczyzna wielu kultur i religii. W tym miejscu od lat splatają się ścieżki kulturowe Polaków, Łemków i Żydów. Tragiczne doświadczenia  I i II wojny światowej oraz gehenna holokaustu i tragizm „Akcji Wisła” w szczególny sposób zmieniły oblicze naszego regionu. Na zawsze odcisnęły tu swój ślad cmentarze, drewniane cerkwie łemkowskie, stare kapliczki i synagogi. Są to dowody niezwykłej różnorodności kulturowej wschodniej Polski i prawdziwe skarby Ziemi Gorlickiej.

  • 1d59efe9a1562fd78fa5b51915b7e8d9.0.jpg

    Warsztaty prowadzone przez uczniów Tolerancja - co łatwo, a co trudno akceptować

    12.05.2017 roku przeprowadziłyśmy w naszej szkole warsztaty pt. „Tolerancja- co łatwo, a co trudno akceptować”. Warsztaty składały się z dwóch części. W pierwszej przedstawiłyśmy ludzi
    z różnych  narodowości, grupy etniczne i mniejszości narodowe, które często nie są akceptowane przez nasze społeczeństwo. Wyznaczyliśmy definicję tolerancji oraz jej granicę. W drugiej części warsztatów rozmawialiśmy o naszych poglądach.

  • 11.jpg

    WYCIECZKA DO KALWARII PACŁAWSKIEJ

    W pierwszych dniach maja wybraliśmy się na wycieczkę do Kalwarii Pacławskiej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. To osadzone na szczycie wzgórza, otoczone piękną przyrodą miejsce pątnicze, które nie ogranicza się tylko do świątyni i klasztoru, ale szeregiem kapliczek rozciąga się na okoliczne wzgórza i doliny, łąki i lasy. Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej sanktuarium bywa nazywane Jerozolimą Wschodu, ze względu na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i liczne pielgrzymki wiernych, zwane Jasną Górą Podkarpacia.

  • 1_(1).jpg

    AKCJA ODDAWANIA KRWI

             Dnia 9 kwietnia odbyła się w naszej parafii akcja  „Pomóż innym – oddaj swoją krew” zorganizowana przez Parafialny Zespół Caritas. Wspólnie z członkami Szkolnego Koła Caritas opracowaliśmy i wykonaliśmy piękną kartkę – podziękowanie, dla wszystkich ofiarodawców.

  • PA126332.jpg

    AKCJA „ZAKRETKA DLA JULII”

                W ostatnich miesiącach przyłączyłyśmy się do zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz dwuletniej Julii z Gorlic i zorganizowałyśmy konkurs na terenie szkoły. Konkurs rozpoczął się w marcu i będzie trwał do czerwca. Dla klasy, która zbierze najwięcej plastikowych nakrętek zostanie ufundowana słodka niespodzianka.

  • Plakat-2017.jpg

    HISTORIA ŻYDÓW W NASZYM MIEŚCIE

     „Muzeum na kółkach” – mobilna wystawa przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich organizowana przez Muzeum POLIN w Warszawie. Postanowiliśmy wybrać się i zobaczyć wystawę. Była to doskonała okazja do poznania kultury żydowskiej i historii naszego miasta. Przed II wojną światową Żydzi stanowili ok. połowę mieszkańców naszego miasta. Byli naszymi sąsiadami, prowadzili sklepy, brali czynny udział w życiu społecznym i politycznym Gorlic. „Muzeum na kółkach” to projekt, który przybliża ponad 1000-letnią obecność Żydów w Polsce, ich kulturę, tradycję i obyczajowość. W Pawilonie wystawienniczym „Muzeum na kółkach” znalazły się m.in. interaktywna mapa Gorlic przybliżająca historię Żydów w naszym mieście z zaznaczonymi charakterystycznymi miejscami i ich opisem oraz makieta obrazująca typowy polski sztetl.

  • kampania2_caritas.jpg

    KAMPANIA WODNA PAH

                Wspólnie z członkami Szkolnego Koła Caritas zapoznaliśmy uczniów naszej szkoły z działalnością Polskiej Akcji Humanitarnej i przeprowadziliśmy zbiórkę pieniężną.

  • WP_20161103_08_17_44_Rich_LI[1].jpg

    REALIZACJA PROJEKTU „PODAJ DŁOŃ”

                Uczestnikami projektu „Podaj dłoń” są uczniowie klasy IIb oraz IIIb gimnazjum, a działania zostały skierowane do uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej, którzy potrzebują pomocy w nauce bądź wsparcia materialnego. Zorganizowaliśmy dyżury wolontariuszy, którzy pomagają chętnym w odrabianiu zadań domowych i przygotowywaniu się do lekcji. Włączyliśmy się również w akcję Adopcja Serca prowadzoną przez Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Począwszy od stycznia 2017r. co miesiąc zbieramy pieniądze w naszej szkole, aby wesprzeć materialnie jedno dziecko z ośrodka. Codziennie jeden z wolontariuszy modli się też w intencji tego dziecka. Opieka nad uczniami o trudnej sytuacji materialnej oraz mającymi kłopoty w nauce, a także Akcja Adopcja Serca będą kontynuowane w następnym roku szkolnym.

  • DSC05101.jpg

    Spotkanie projektowe ERASMUS+ w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy

     W dniach 05.03-09.03 2017 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy odbyło się spotkanie projektowe w ramach Erasmus+. W szkole gościliśmy 26 uczniów  i 3 nauczycieli ze szkoły partnerskiej - Zwijsen College w Holandii. Od 1 września 2016 roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy realizuje już czwarty międzynarodowy projekt. Jest on adresowany do uczniów i nauczycieli Gimnazjum i nosi tytuł „ Food and Sustainability Thrive”. Celem projektu jest edukacja dla zrównoważonego rozwoju, poszerzenie horyzontów młodzieży, rzucenie nowego światła na hasło EKOLOGIA, zachęcenie do zwracania większej uwagi na środowisko, w którym żyjemy, na problemy ekologii oraz na znaczenie jakie ma dbanie o środowisko dla przyszłych pokoleń.

  • cerkiew.jpg

    ŚWIĄTECZNY JARMARK ŁEMKOWSKI

                Wielkanoc jest okresem przepełnionym radością i od najmłodszych lat kojarzy nam się z głęboką tradycją i wyniosłą atmosferą...wraz z nią wita nas wiosna i słońce.

    Zagroda Maziarskia w Łosiu, już po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku lat, zorganizowała Łemkowsko - Pogórzański Jarmark Wielkanocny. Mogliśmy zobaczyć piękną sztukę ludową opartą na tradycjach regionalnych. To właśnie tutaj czekały na nas ozdoby świąteczne, przysmaki, rzemiosło i rękodzieło związane ze zbliżającymi się świętami.

    Po południu odbyło się tzw. "Polowanie na jajka", w której udział wzięło mnóstwo dzieci, dla których te wyjątkowe zbiory były niezwykłą zabawą i atrakcją. Zaraz po nich odbył się "Turniej bicia jaj" – wybitka i inne zabawy wielkanocne.

    Dla każdego było coś fajnego, były warsztaty wykonania palm wielkanocnych, serwetek i pisanek łemkowskich. Imprezę zakończył występ chóru Cantores Carvatiani w cerkwi p.w. Narodzenia NMP.

  • WP_20170324_11_21_50_Rich_LI.jpg

    RAJ DLA KAŻDEGO CZŁOWIEKA

      Biblijny raj według Boskich słów jest celem do osiągnięcia dla każdego człowieka. Jednak my, jako zwykłe istoty, nie umiemy pojąć tego wszystkiego co nas czeka. Niejeden z wybitnych twórców próbował zgłębić i opisać nasze losy po śmierci. Jednak czy aby na pewno do miejsca wiecznej szczęśliwości trafiamy dopiero po przejściu przez trudy ludzkiego życia? Czy tu, na ziemi, nigdy nie zaznamy stanu błogości? Czy jesteśmy w stanie opisać to eldorado, do którego każdemu tak spieszno? Ciężko jest opisywać raj. Nieraz ta arkadia jest blisko, a my szukamy daleko, nie dostrzegając jej. Czasami znajdujemy raj na ziemi, czasami czekamy na niego aż do śmierci. Każdy inaczej odbiera to pojęcie, dla każdego jest to coś zupełnie odmiennego: innego dla katolika, innego dla osoby niewierzącej.  

  • Drzwi_do_Raju_w_Islamie.jpg

    POSTRZEGANIE RAJU W ISLAMIE

    Raj, Piekło i wszystko co dotyczy życia po śmierci, należą do kategorii tzw. al-ghajb (to, co skryte, niewidzialne). Allah mówi nam w Koranie, że wierzącymi są ci:

    {którzy uwierzyli w Niewidzialne (al-Ghajb)} i {pewni są życia przyszłego} [Koran, 2: 1-5]. 

    Al-ghajb w języku arabskim oznacza fakt bycia nieobecnym, poza zasięgiem zmysłów. To wszystko to, czego nie obejmuje wzrok i jest ukryte, niewidzialne,a raczej niepoznawalne ani przez zmysły ani przez intelekt ludzki. Pojęcie to obejmuje wszystko, co jest przedmiotem wiary w islamie: Allaha, Jego anioły, święte Księgi, Proroków, Dzień Zmartwychwstania i Przeznaczenie (al-Qadar), Piekło i Raj, życie przyszłe jak również to, o czym poinformowali nas Allah i Jego Wysłannik odnośnie spraw przeszłości, przyszłości, teraźniejszości, etc; wiadomościo stworzeniu niebios i ziemi, życiu roślin i zwierząt, historie dawnych ludów, świat dżinów i wszystkie tajemnice wszechświata. W związku z tym wierzą w istnienie świata, który nie jest bezpośrednio widoczny dla oczu, gdyż został ukryty.  

  • Cmentarz_zydowski.jpg

    PAMIĘĆ O NASZYCH SĄSIADACH

      18 marca miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia przypadała 73. rocznica mordu 400 Żydów z sądeckiego getta. Jak co roku uczniowie tutejszych szkół zapalili znicze na ich grobie i pod tablicą na ul. Franciszkańskiej. W nowosądecki ratuszu obyła się konferencja edukacyjna poświęcona zagadnieniu „Ludobójstwa”. Wzięli w niej udział wybitni wykładowcy z całej Polski. W tym wyjątkowym dniu oddaliśmy hołd pomordowanym w tym miejscu. 73 lata wcześniej Niemcy zamordowali tam 95 Żydów. W rocznicę likwidacji tamtejszego getta oddaliśmy hołd pomordowanym paląc znicze pod postumentem na placu Dworzysko oraz w lesie Garbacz. Tego dnia odbył się także spacer żydowskimi śladami Gorlic. Naszym przewodnikiem był Pan Tomasz Pruchnicki.       

  • Koszerna kuchnia żydowska

        Koszerna kuchnia żydowska pachnie czosnkiem, imbirem i innymi korzennymi przyprawami. Są w niej rozmaite sałatki, gęste zupy, przyrządzane na wiele sposobów mięso i ryby, dania mleczne. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są przepisy na rybę faszerowaną, czulent, cymes. 

    Mięso koszerne oznacza czyste
    Przejmując zwyczaje kulinarne innych narodów, Żydzi przestrzegali zawsze nakazów i zakazów religijnych dotyczących zarówno wyboru produktów, jak i stylu gotowania, które w codziennym życiu wyznawców judaizmu do dziś mają duże znaczenie. 

  • Na szabatowym stole

     W tradycji żydowskiej wszystkie uroczystości religijne i rodzinne wiążą się z jedzeniem. W szabat (największe święto żydowskie, które zaczyna się w piątek o zachodzie słońca, a kończy w sobotę o zmierzchu i jest czasem odpoczynku) jada się 3 posiłki: wieczorem w piątek (po przyjściu z synagogi) oraz w południe i wieczorem w sobotę. Na początek ojciec rodziny odłamuje i zjada kawałek chały, potem czynią to pozostali biesiadnicy. W szabat je się ryby, śledzie, siekaną wątróbkę z jajkiem, rosół z makaronem albo knedlami, kugel i obowiązkowo cymes – słodką potrawę owocowo-warzywną, której nazwa weszła do potocznego języka jako określenie czegoś dobrego, jedynego w swoim rodzaju. 

  • Potrawy po żydowsku

    Różne potrawy kuchni żydowskiej weszły na stałe do kuchni innych narodów. W polskiej, popularne są m.in. karp po żydowsku, chałka, sałatka galicyjska i koszerna śliwowica.
    Potrawy po żydowsku
    Wiele potraw żydowskich powstało przez adaptację miejscowych przepisów kulinarnych do nakazów religii mojżeszowej. Kuchnia ta zaliczana jest do głównych kuchni międzynarodowych i jest bardzo ceniona przez ludzi na całym świecie. Na szczególną uwagę zasługują specjały podawane w święta religijne, np. w święto Paschy.

  • Cerkiew_Przemienienia_Panskiego_w_Gorlicach.jpg

    Spotkanie z Siostrami Bazyliankami

    Siostry Bazylianki od blisko 34 lat mieszkają w klasztorze przy Cerkwi Przemienienia Pańskiego w Gorlicach.   

    Zgodziły się opowiedzieć nam o przygotowaniach do Bożego Narodzenia u grekokatolików - Wigilii, świątecznych zwyczajach, modlitwach i obrzędach.

    Zgodnie z kalendarzem juliańskim w Kościołach wschodnich właśnie trwają obchody Bożego Narodzenia. W odróżnieniu od tradycji łacińskiej święta u grekokatolików potrwają trzy dni. 6 stycznia usiądą do wigilijnego stołu.

    ..."Gdybyśmy chcieli powiedzieć o podobieństwach w świętowaniu Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim i zachodnim to należałoby zacząć od samych przygotowań do świąt. Post zwany Adwentem w łacińskiej tradycji, u nas nosi nazwę Pyłypiwki, która wzięła się od liturgicznego wspomnienia św. Apostoła Filipa, w przededniu postu (28 listopada)"... – wyjaśnia Siostra Bazylianka.

  • 31465659101_7ac6450caa_k.jpg

    MARATON PISANIA LISTÓW

    W grudniu odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International, w którym udało się nam napisać 100 listów!

    Wśród bohaterów Maratonu znajdowali się między innymi Annie Alfred z Malawi, która z powodu swego albinizmu jest prześladowana w swoim kraju, Fomusoh Ivo Feh z Kamerunu, który za wysłanie żartobliwego smsa został skazany na 10 lat czy rdzenna społeczność Peace River Valley w Kanadzie, której grozi utrata terenów przynależnych do nich od stuleci. Goście i uczniowie naszej szkoły napisali listy w obronie każdego z 11  tegorocznych bohaterów.

  • chor_s_tradycje_l.jpg

    Tradycje Bożonarodzeniowe naszego regionu

    Nasz region nierozerwalnie wiąże się z historią i kulturą łemkowską. Postanowiłyśmy zorganizować w naszej szkole dzień, podczas którego chciałyśmy przybliżyć kulturę i tradycję naszych przodków. Impreza miała na celu zaprezentowanie społeczności lokalnej i młodzieży szkolnej zwyczajów bożonarodzeniowych i kolęd przodków. Prowadziłyśmy uroczystość w języku polskim i łemkowskim przybliżając uczestnikom tradycje związane z Bożym Narodzeniem, zwracając uwagę na to, że kulminacyjnym punktem przeżyć adwentowych w rodzinach chrześcijańskich jest wigilia Bożego Narodzenia, która w Polsce rozpoczyna się uroczystą wieczerzą, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie. 

  • image1.jpg

    Tradycyjne potrawy wigilijne naszego regionu

    Wigilia była szczególnym dniem u Łemków. Wiązało się z nią szereg zwyczajów, nakazów i zakazów, a ich przestrzeganie zapewniało pomyślność człowieka i całego gospodarstwa przez następny rok.

    W czasie wieczerzy Łemkowie najpierw dzielili się prosforą (chlebek pieczony przez księdza), następnie jedli czosnek, maczany w soli, później dawano żur (kieselycia), kapustę z grochem, kluski z makiem, sos grzybowy, pieczone jabłka, groch, bób, fasolę, pęcak lub kaszę ze śliwkami, kompot z suszonych owoców (jucha). Wszyscy jedli z jednej miski. Potrawy maszczono olejem (najczęściej lnianym) własnego wyrobu.

  • Obraz6.jpg

    Z CZYM WSPÓŁCZESNY CZŁOWIEK KOJARZY RAJ?

    Kościół katolicki nie uczy, że człowiek po śmierci trafia do raju, ale do nieba. Nazwa nie byłaby istotna gdyby nie to, że niebo to więcej niż raj z opowiadania o początkach człowieka. 

  • Obraz1.jpg

    Różaniec- prosta droga do raju.

    „Aby wydobyć z różańca całą jego siłę przebłagalną i uświęcającą oczywiste jest, że nie wystarczy odmawiać go w sposób mechaniczny i roztargniony. Należy odmawiać go w sposób godny, z uwagą i pobożnością”(o.Antonio Royo Marin OP).

  • Kolaze.jpg

    RAJ NA WESOŁO

     Od kilku lat w naszej szkole działa kółko teatralne, obecnie liczy około kilkunastu zapaleńców z klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Wcielanie się w rolę aktorów to ogromna przyjemność; nawet gdyby miało się okazać, że to szkolne przedstawienie będzie jedynym, w którym miałoby się okazję w swoim życiu zagrać.

  • WP_20161025_12_18_43_Rich_LI.jpg

    Akcja sprzątania cmentarza

    W październiku 2016 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy udali się na pobliski cmentarz w celu posprzątania zaniedbanych i opuszczonych grobów. Uczniowie wyszli z inicjatywą posprzątania miejsca, na którym pochowani są żołnierze oraz członkowie rodzin żydowskich. Wyposażeni w niezbędne sprzęty ogrodnicze przystąpili do pracy, sprzątając przez kilka godzin teren cmentarza.

  • WP_20161102_11_02_09_Rich_LI.jpg

    AKCJA „PSI RAJ”

    Mimo, że już dobrych kilka lat dzieli nas od klasy czwartej szkoły podstawowej doskonale pamiętamy jedną z naszych pierwszych lektur, a mianowicie „Akademię pana Kleksa”. Zgodnie z treścią lektury w połowie drogi do ludzkiego raju mieści się psi raj, co dokładnie wyjaśnia głównemu bohaterowi utworu Reks, jego ukochany pies. W psim raju wszystkie budynki miały kształt psich bud, a po ulicach spacerowały psy najrozmaitszych ras. 

  • PA200446.JPG

    "DĄB PAMIĘCI"

    W październiku w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość związaną z posadzeniem "Dębu pamięci" poświęconemu panu Stanisławowi Mazurkowi - pośmiertnie awansowanemu w 2007 roku do stopnia kapitana. Uroczystość w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia” przeprowadzona była dwuetapowo – rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Libuszy połączoną z koncertem pieśni patriotycznych wykonanych przez szkolny chór „Regnum Sonoris”. Druga część uroczystości przeprowadzona była przy budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego

  • WP_20161107_09_00_56_Rich_LI[1].jpg

    Akcja charytatywna Dar Serca

    20 listopada 2016 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji „Dar serca”, której celem było wsparcie rodzeństwa– Martyny, Jarosława i Jakuba, dzieci, których rodzice zginęli w tragicznym wypadku komunikacyjnym na bieckiej obwodnicy. Zbiórka miała miejsce przy Kościele Parafialnym w Libuszy przed rozpoczęciem mszy świętych i po ich zakończeniu.

  • PA262512.jpg

    Wyprawa do Brazylii...

    Listopad to miesiąc, w którym w naszej szkole bardzo dużo się dzieje. I tym razem tak było...Mieliśmy okazję odbyć wyprawę po Brazylii. Pan Samuel Kempski przybliżył nam uroki życia, ciekawostki przyrodnicze, geograficzne i architektoniczne piątego co do wielkości państwa świata, 26 razy większego od Polski – Brazylii. Pokaz i opowieści pozwoliły przenieść się nam w ciekawe miejsca Brazylii; poznać środowisko, sposób gospodarowania, zwyczaje ludzi i ich problemy. 

  • 1.jpg

    Cmentarz żydowski

                Postanowiliśmy odwiedzić miejsca pamięci ofiar Zagłady Żydów zlokalizowane na terenie naszego powiatu gorlickiego.

                Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu żydowskim w Gorlicach Niemcy przeprowadzali egzekucje osób narodowości żydowskiej i romskiej. W 1947 r. z inicjatywy przewodniczącego Powiatowego Komitetu Żydowskiego Jakuba Pellera na teren cmentarza przywieziono ekshumowane szczątki zamordowanych Żydów z Gorlic i Bobowej, pochowano je w dwu wspólnych mogiłach oraz nakryto odzyskanymi nagrobkami. Zbudowano także pomnik poświęcony ofiarom hitlerowskich represji, na którym umieszczono napis w języku polskim. Z porozbijanych nagrobków zbudowano lapidarium.

     

     

  • WP_20161128_10_29_47_Rich_LI[1].jpg

    Dzieje i kultura Żydów krakowskich

    Wystawa w głównej sali modlitewnej jest poświęcona synagodze i najważniejszym świętom religijnego kalendarza żydowskiego, jak Szabat, Nowy Rok i Dzień Pojednania, Kuczki, Chanuka, Purim i Pesach. W synagodze najważniejszym obiektem kultu jest pergaminowy zwój z tekstem Pisma Świętego – Tory.        
     W czynnych synagogach zwoje Tory są przechowywane w Arce umieszczonej na wschodniej ścianie synagogi.           

  • _dsc3016_1.jpg

    Jubileuszowe XXV Libuskie Jasełka

    Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku, 22 stycznia 2017r. o godzinie 17.00 zostały wystawione jasełka dla wszystkich mieszkańców Libuszy, uczniów i rodziców, którzy zjawili się, aby podziwiać występ szkolnych młodych aktorów.   W tym roku obchodziliśmy jubileuszowe XXV Libuskie Jasełka. Tak okrągła data budzi wspomnienia, wywołuje wiele wzruszeń... Historia jasełek sięga 1992r., kiedy to uczniowie szkoły podstawowej przygotowali spektakl "Polska Wigilia" dla władz gminnych, nauczycieli i mieszkańców wsi. Przedstawienie tak się spodobało, że od tej pory, co roku są wystawiane jasełka.

  • 3.jpg

    Las Garbacz-miejsce egzekucji i pochówku Zydów

                 Podczas drugiej wojny światowej w lesie Garbacz w Stróżówce koło Gorlic naziści rozstrzelali około 700 osób pochodzenia żydowskiego – mieszkańców Gorlic i Bobowej.

    Postanowiliśmy odwiedzić miejsca pochówku ofiar Zagłady zlokalizowane na naszym terenie.

    Władysław Boczoń w książce zatytułowanej Żydzi gorliccy tak opisuje tę egzekucję:

  • 5.jpg

    Pomnik upamiętniający Zagładę gorlickich Żydów

                Postanowiliśmy odwiedzić miejsca pamięci ofiar Zagłady Żydów zlokalizowane na terenie naszego powiatu gorlickiego.

                 Pomnik upamiętniający Zagładę gorlickich Żydów został odsłonięty 19 sierpnia 2012r. w 70. rocznicę likwidacji gorlickiego getta, kiedy ostatni Żydzi gorliccy zostali wywiezieni do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

    U zbiegu ulic Strażackiej i Krzywej, obok miejsca po synagodze, stanął obelisk z piaskowca, na którym umieszczono tablicę w kształcie macewy. Na tablicy wykuto napis w języku polskim i hebrajskim. W uroczystości odsłonięcia pomnika wziął udział m.in. rabin Chabadu z Krakowa – Eliezer Gurary oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie – Tadeusz Jakubowicz.

     

     

  • WP_20161128_10_47_33_Rich_LI.jpg

    Sala południowa w Starej Synagodze

     W dawnej południowej sali kobiet znajduje się wystawa dotycząca życia rodzinnego i prywatnego. Znajdują się tam eksponaty związane z przestrzeganiem tradycyjnych przepisów żywieniowych w domu żydowskim, modlitwą codzienną i cyklem życia jednostki od narodzin po śmierć. Są amulety towarzyszące narodzinom dziecka, nóż obrzezywacza, sceny nauki w domu i w szkółce religijnej, aranżacje i dokumenty odnoszące się do obrzędu ślubnego, życia małżeńskiego i rozwodu. Wystawy dopełniają eksponaty związane ze zwyczajami pogrzebowymi i zachowywaniem pamięci o zmarłych. Wymienione zagadnienia ilustrują obrazy i fotografie. Każdemu z nich towarzyszy także opis, w wyczerpujący sposób objaśniający znaczenie przedstawianej tradycji i eksponowanych zabytków. 

  • 6.jpg

    Tablica upamiętniająca Judenrat

                Postanowiliśmy odwiedzić miejsca pamięci ofiar Zagłady Żydów zlokalizowane na terenie naszego powiatu gorlickiego.

                Na murze Zakładu Produkcji Zbiorników ELPIGAZ sp. z o.o. przy ul. J. Korczaka 11 umieszczono tablicę z brązu, upamiętniającą zamordowanie członków gorlickiego Judenratu z przewodniczącym dr Henrykiem Arnoldem oraz ok. 200 Żydów gorlickich.

     

  • 2.jpg

    Ulica Rzeźnicza - miejsce egzekucji

    Postanowiliśmy odwiedzić miejsca pamięci ofiar Zagłady Żydów zlokalizowane na terenie naszego powiatu gorlickiego.

                Podczas drugiej wojny światowej przy ul. Rzeźniczej, nad rzeką Ropą, Niemcy rozstrzelali 12 Polaków i ponad 20 Żydów. Po wyzwoleniu w miejscu egzekucji wzniesiono pomnik. Na płycie umieszczono następujący napis:

    „Wyrośliśmy z tej Matki Ziemi i tu w jej służbie polegliśmy 1939–1945”.

  • WP_20161128_10_28_22_Rich_LI.jpg

    WYSTAWA Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Społeczność żydowska Krakowa po 1945r.

    Wspólnie z naszą opiekunką wybraliśmy się do Krakowa, aby wziąć udział w warsztatach i wystawie w Starej Synagodze. Tematem wystawy czasowej Byliśmy, jesteśmy, będziemy. Społeczność żydowska Krakowa po 1945 r. są losy krakowskich Żydów w ciągu ostatnich 70 lat. Tytuł wystawy z jednej  strony odnosi się do losów ludności żydowskiej skupionej wokół tradycyjnej instytucji, jaką była i jest gmina wyznaniowa, z drugiej zaś do osób nie pozostających z nią w żadnym związku. Wskazuje na nieprzerwaną linię życia narodu żydowskiego, pomimo katastrofalnych skutków Holokaustu i II wojny światowej. Dla tych, którzy przeżyli, Kraków i Polska stały się cmentarzem całego narodu. Z tego powodu wyruszali na Bliski Wschód, aby pracą i walką budować wyśnioną przez dziesiątki pokoleń narodową siedzibę – Państwo Izrael. Ci, którzy zdecydowali się zostać, musieli sprostać wyzwaniom nowej, niełatwej rzeczywistości, kreowanej przez system narzucony przez ZSRR.

  • 14797421_613885922125253_1462999800_n.jpg

    Śladem europejskiej tożsamości Krakowa

                Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje sie prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego. Postanowiliśmy również poznać Kraków sprzed kilku wieków.         

                24 września 2010 roku został otwarty szlak turystyczny – Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Powstanie tej interaktywnej wystawy umożliwiły badania archeologiczne, które były prowadzone nieprzerwanie od 2005 do 2010 roku we wschodniej części Rynku Głównego. Odkryto wówczas ogromne bogactwo śladów wielowiekowej historii tego miejsca. Pod płytą Rynku powstał więc unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni blisko 4000 mⁿ, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.