Warsztaty w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

„A kiedy przyjdzie po mnie zegarmistrz światła purpurowy, czyli co o drugim świecie powie teolog, żyd, buddysta, muzułmanin i ateista” oraz „Życie po śmierci wg buddyzmu: błędne koło i jedno wyjście” to tytułu warsztatów, w jakich wzięli uczniowie w ramach realizacji projektu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. Spotkanie przygotowane zostało przez Katedrę Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W czasie spotkania uczniowie poznali historię Buddy rozpoczynając już od wczesnego dzieciństwa. Wg buddyzmy po śmierci czeka człowieka błędne koło jednak śmierć nie stanowi końca. Po śmierci pozostaje świadomość, lecz nie ma już ciała. Sam Budda był izolowanym od realnego życia księciem. Nigdy w swoim życiu nie widział on ludzi starszych, chorych lub cierpiących. Pewnej nocy książę postanowił wymykać się z pałacu w celu poznania prawdziwego życia. Nocne wędrówki wywołały ogromy szok na młodym księciu, bowiempo raz pierwszy zobaczył on pogrzeb, ludzkie cierpienie oraz nędzę. Podczas jednej z wędrówek spotkał ubogiego ascetę, który pomimo swojej nędzy był szczęśliwy. Spotkanie to odmieniło życie młodego księcia. Postanowił on porzucić pałac i dotychczasowe życie w celu szukania prawdy o świecie oraz sposobu wyzwolenia się od cierpienia. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii Buddy, który wędrując po Indiach nauczał aż 45 lat. W czasie spotkania dzieci poznały 8 typów cierpienia wyróżnione przez Buddę, obejrzały koreański film Kim Ki – duk „Wiosna, lato, jesień, zima … i wiosna” oraz poznały prawo karmana. W czasie warsztatów nie zabrakło także zabaw oraz zagadek wraz z nagrodami. Uczniowie zapoznali się z buddyjskim wyobrażeniem świata czarnego oraz świata białego a także poznali skutki czynów białych i czarnych.

Druga grupa z zainteresowaniem wysłuchała wyjaśnień związanych z życiem po śmierci w ujęciu teologa, ateisty, żyda, muzułmanina oraz buddysty. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu Ksiąg Świętych, jaką zdobyli na zeszłorocznych warsztatach. Każdemu podejściu do życia po śmierci towarzyszył ciekawy komentarz, fotografie oraz filmy edukacyjne. Uczniowie mieli możliwość także w czasie warsztatów poznać i zastosować w praktyce symbole poszczególnych religii.

Po zakończonych warsztatach dzieci wraz z opiekunami udały się do Kościoła Mariackiego na modlitwę oraz do Bazyliki Franciszkańskiej, gdzie po chwili modlitwy mogły podziwiać witraże wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego patrona naszej szkoły podstawowej.

Dzień pełen wrażeń uczniowie zakończyli spacerem bulwarami Wisły w ciepłym wiosennym słońcu.