Z wizytą w Skansenie regionalnym Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu

23 maja 2017 roku uczniowie klas IV – VI wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Nowego Sącza. Jej celem było odwiedzenie Skansenu regionalnego Sądeckiego Parku Etnograficznego. Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od zwiedzenie Miasteczka Galicyjskiego, wędrując od galerii sztuki, apteki, zakładu fryzjerskiego do sklepu sprzedającego różnorodne towary. Urokliwe miasteczko zachwyciło swym pięknem uczniów. Następnie dzieci wraz z przewodnikiem udały się na zwiedzanie Skansenu regionalnego. Prawie wszystkie obiekty, które znajdują się na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego są oryginalne. Uczniowie wysłuchali z zaciekawieniem historii dotyczących warunków bytowych, sposobów produkcji oraz przechowywania żywności oraz zwyczajów panujących na wsi. Na swej trasie zwiedzili szkołę powszechną, zagrodę, dwór czy chałupy. Budynki gospodarcze oraz domostwa wyposażone były w sprzętu użytku codziennego, meble, zabawki, naczynia, garderobę czy obrazy.

Spacer po skansenie był nie tylko podróżą w czasie, ale i wędrówką poprzez wiele religii. Na szlaku wędrówki był, bowiem kościół ewangelicki, cerkiew grekokatolicka oraz kościół rzymskokatolicki. W każdym z obiektów przewodnik odniósł się do danej religii zwracając uwagę na podobieństwa i różnice dotyczące poszczególnych wyznań. Sztuka sakralna poszczególnych świątyń zwróciła uwagę dzieci. Uczniowie dopytywali między innymi o krzyż prawosławny, ikony czy architekturę poszczególnych budowli.

Po zakończeniu zwiedzania uczniowie wzięli udział w warsztatach „Zaplątany świat – tworzymy miniaturę tkacką”, które odbyły się w Miasteczku Galicyjskim. Uczniowie poznali podstawowej sploty tkackie, etapy powstawania tkaniny artystycznej oraz mechanizmy działania urządzeń tkackich. Każdy z uczestników warsztatów stworzył własną miniaturę tkacką, którą następnie mógł zabrać do domu.

 

Organizatorzy wyjazdu: p. Anna Bąk, p. Anna Klich, p. Karolina Masło, p. Monika Szczupał