Działamy

  • x1.jpg

    Tak szybko mija czas!

    Maj 2018

    Dnia 25.05.2018 roku podsumowaliśmy naszą dziesięciomiesięczną pracę przy projekcie „Młody Asyż, Oblicza Dialogu”. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że sacrum znajdziemy w tak wielu miejscach, rzeczach, a nawet osobach. Na tym ostatnim redakcyjnym spotkaniu przejrzeliśmy naszą stronę, przypominając sobie wspólne chwile spędzone na wycieczkach, wyjazdach, zbieraniu tematów do artykułów oraz dokumentowaniu naszych działań zdjęciami.

  • kosciol_drewniany.jpg

    Domy modlitw różnych wyznań w Polsce

    Maj 2018

    W maju przygotowaliśmy jeszcze jedną prezentację, w której chcieliśmy pokazać domy modlitw różnych wyznań w Polsce, aby uświadomić sobie i innym, że nasz kraj zamieszkują mieszkańcy wielu religii.

  • 20180426_121959_1.jpg

    Sacrum w zabytkach świata

    Kwiecień 2018

    Sacrum zapisane w najpiękniejszych zabytkach świta – prezentacja multimedialna

    Kwietniowym pomysłem, który zrealizowaliśmy na lekcji języka polskiego, była prezentacja multimedialna, w której pokazaliśmy naszym koleżankom i kolegom budownictwo religijne i najpiękniejsze zabytki sakralne na świecie. Aby zrealizować ten projekt, sięgnęliśmy do kultury i zasobów kilku kontynentów i wybraliśmy te budowle, które wydały się nam najciekawsze.

  • 10_1.jpg

    Noe i jego arka

    Marzec 2018

    W miesiącu marcu nasza grupa ogłosiła wśród uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej konkurs plastyczny pt. „Noe i jego arka”.

  • 2018_kwiec_(1).jpg

    Wielkanocne obyczaje każdy uczeń dobrze zna ….

    Marzec 2018

    Wielkanocne obyczaje każdy uczeń dobrze zna ….

    Wielkanoc, w pierwszych wiekach nazywana Paschą, jest największym świętem wszystkich chrześcijan odprawianym na pamiątkę męki i śmierci, i przede wszystkim Chwalebnego Zmartwychwstania Chrystusa.

  • 2018_kwiecien_(1).jpg

    Dary Ducha Świętego w konkursie plastycznym

    Luty 2018

    Nasza siostra katechetka, Samuela, wiedząc, że działamy w projekcie „Młody Asyż. Oblicza dialogu”, zaprosiła nas na spotkanie, by pokazać nam, iż tematyka sakralna zawędrowała również na lekcje religii w formie artystycznej. Klasy I - III  szkoły podstawowej wzięły bowiem udział w konkursie plastycznym pt.”7 darów Ducha Świętego”.

  • 2018_marzec1.jpg

    Pociąg do Betlejem …, czyli hej, kolęda, kolęda!

    Styczeń 2018

    „Pociąg do Betlejem” … - to tytuł tegorocznej edycji konkursu kolęd i pastorałek, który odbywał się w naszej szkole. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich klas: od maluchów z klasy pierwszej szkoły podstawowej, do tych najstarszych z klasy siódmej oraz z klas drugich i trzecich gimnazjum.

  • 20180102_140311b.jpg

    Betlejemskich szopek czar

    Grudzień 2017

    Podczas świąt Bożego Narodzenia nasza grupa odwiedziła okoliczne kościoły i zobaczyła przygotowane szopki upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.

    Betlejemskie stajenki są różne, większe i mniejsze, bogatsze, bardziej zdobione i te skromniejsze, ale zawsze wywołujące zachwyt i wzruszenie na naszych twarzach.

    Każdy z nas wykonał fotografie szopek w innym kościele i postanowiliśmy Wam je pokazać.

  • DSC_0899.jpg

    Jasełka, czyli Bóg się rodzi

    Grudzień 2017

    Każdego roku w naszej szkole uroczyście obchodzi się czas Bożego Narodzenia – przygotowywane są jasełka.

  • d7_1.jpg

    Różne religie - różne święta

    Grudzień 2017

    Gdy zbliżały się święta Bożego Narodzenia, zaczęliśmy się zastanawiać, jak świętują ludzie w innych religiach niż chrześcijańska, jak nazywają się ich święta, jakie mają tradycje, obrzędy i zwyczaje. Postanowiliśmy zgłębić ten temat i poszerzyć swą wiedzę o wielokulturowości i sferze sacrum. Sięgnęliśmy do różnych źródeł, poprosiliśmy o pomoc naszą Panią katechetkę, która wskazała nam odpowiednią literaturę i przygotowaliśmy następujące materiały dotyczące judaizmu, islamu i buddyzmu.

  • d4_1.jpg

    Wystawa pt. „Sacrum w kulturze i sztuce”

    Grudzień 2017

    Początek grudnia zaowocował wystawą pt. Sacrum w kulturze i sztuce”, którą zorganizowaliśmy w klasie języka polskiego. Przez dwa dni uczniowie naszej szkoły mogli zapoznawać się z bliższą i dalszą kulturą sakralną z różnych zakątków świata.

  • d2_1.jpg

    Zapomniane piękno, czyli sztuka mieszka też na cmentarzu

    Listopad 2017

    Jednym z wyjątkowo pięknych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach jest figura umieszczona na potężnym dwumetrowym kamiennym postumencie. Tą figurą jest żeliwny posąg Chrystusa Zmartwychwstałego stojący na, również odlanej z żeliwa, kuli przypominającej ziemski glob.

  • 10d.jpg

    Jesienne reminiscencje ze spacerów po cmentarzach

    Listopad 2017

    Pierwszego listopada - dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to bardzo ważne dla chrześcijan święta. To wtedy gromadnie udajemy się na cmentarze, te bliższe i dalsze, by odwiedzić groby naszych bliskich i ukochanych, przyjaciół i znajomych. W naszej religii cmentarz jest miejscem szczególnym, ważnym, to miejsce pochówku naszych zmarłych, którzy oczekują na zbawienie.

  • d2018_marzec_(1).jpg

    Czym jest sacrum?

    Październik 2017

    Naszą przygodę z MŁODYM ASYŻEM  rozpoczęliśmy od zgłębienia wiadomości na temat słowa SACRUM.

    Sacrum (łac.) – sfera świętości. Wokół niej koncentrują się wierzenia i obrzędy, praktyki religijne, właściwość, która przysługuje niektórym przedmiotom (narzędzia kultu religijnego – naczynia, święte księgi, szaty), istotom (król, kapłan), przestrzeniom (świątynie, wzniesienia), okresom (niedziela, czas postu, Wielkanoc, itp.).