Borobudur - buddyjskie sanktuarium

 

Niektórzy powiadają, że największe na świecie buddyjskie sanktuarium (111 metrów długości i 35 metrów wysokości), znajdujące się w Indonezji na wyspie Jawa, wróciło z podróży w czasie…

Święta góra, która jest piramidą ułożoną z kamieni wulkanicznych jest wielkim hołdem oddanym Buddzie. W rogach na jednym z czterech tarasów symbolizujących Rupa Dhatu, czyli świat, w którym człowiek pozbył się już namiętności, ale  wciąż jest poddany iluzjom pozorom, stoją posągi Buddy medytującego, beznamiętnego i wyciszonego. Tradycja wiąże je z każdym z pięciu „regionów przestrzeni” (cztery strony świata i zenit).

Borobudur jest olbrzymim obiektem w kształcie piramidy, ułożonym z dopasowanych kamieni, bez zaprawy murarskiej. Widoczne ślady cementu pochodzą z okresu restauracji stanowiska. Nie ma tu ani kaplic, ani sal modlitwy - sanktuarium nie posiada żadnej przestrzeni wewnętrznej.

Konstrukcja świątyni jest tarasowa i odzwierciedla buddyjską wizję świata. Na pięciu czworobocznych poziomach piramidy znajduje się 1460 płaskorzeźb, które mają łączną powierzchnię 2500 metrów kwadratowych i 504 posągi buddów i bodhisattwów (oświeconych), siedzących na tronach w niszach, Powyżej wznoszą się trzy okrągłe tarasy z 72 stupami, zwieńczone jedną wielką stupą. To królestwo Buddy: każda ze stup ukrywa jego posąg. Nikt naprawdę nie wie, czy był to klasztor, miejsce pielgrzymek, czym może mauzoleum. Borobudur jest jest imponującym pomnikiem wzniesionym na chwałę buddyzmu.

Ażurowe „dzwony” z kamienia to stupy, zawierające wewnątrz posągi Buddy. Stupy są zmonumentalizowaną formą ziemnego karhanu grobowego i stanowią architektoniczny symbol parinirwany (śmierci) Buddy.

W niszach we wschodniej ścianie budowli, którą nazywa się „świątynie niezliczonych Buddów”, przedstawiony jest Budda Akshaya - Budda Medytujący, zwycięzca świata iluzji.

 

Bibliografia

"Sekrety najbardziej niezwykłych miejsc na swiecie" wydawca Reader's Digest