Hej kolęda, kolęda......

Nie wiem, czy jaki inny kraj może poszczycić się

zbiorem kolęd podobnym do tego, jaki posiada Polska(…)

Uczucia  w nich wypowiedziane (..) są tak delikatne i święte,

Że trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia

tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności

A.Mickiewicz, Literatura słowiańska, 18 maja 1841   

 

 Kolędą nazywano zwyczaj obchodzenia chat przez grupy przebierańców oraz pieśni o narodzeniu Jezusa. Najstarszy znany fragment takiego utworu w języku polskim pochodzi z Kazań świętokrzyskich(XIIIw). Kolędy to poważne i pobożne pieśni śpiewane w kościele. Kantyczki (łac. canticum- pieśń) lub pastorałki (od słowa – pasterz) mają formę swobodniejszą, niekiedy żartobliwą i przeznaczone są do śpiewania w domu lub grupy kolędnicze. W pastorałkach bardzo często scena narodzenia Jezusa przeniesiona jest z Ziemi Świętej w realia polskie, gdzie  „od Głogowa do Betlejem będzie już pół drogi…” Charakterystyczne dla nich jest też serdeczne spoufalanie się z Synem Bożym „maluśkim jako rękawicka”. W czasach trudnych dla Polski kolędach znajdowały odbicie nastroje narodowe.  

W czasie świąt Bożego Narodzenia chętnie kolędujemy, tym samym dzielimy się dobrocią i radością

Młody Asyż z Wielgusa na ten świąteczny czas przygotował koncert kolęd i pastorałek polskich oraz krótki program pt. „Przyszliśmy tu po kolędzie…” W ich repertuarze znalazły się m.in. : „Pastuszek bosy”, „Największa gwiazda”, Lulajże Jezuniu”, „Skrzypi wóz”, „Gdy się rodziłeś Panie”, „Złota Jerozolima”, „Uciekali”, „Kolęda dla nieobecnych” oraz krótki program pt. „Przyszliśmy tu po kolędzie…”

Swoje kolędowanie rozpoczęli już 15 grudnia podczas kiermaszu bożonarodzeniowego w Kazimierzy Wielkiej, na który przygotowali  także niezwykłe dekoracje świąteczne oraz ozdoby choinkowe. Tego samego dnia po południu uczestniczyli w wigilii Koła Łowieckiego DIANA.

17 grudnia 2017r.  na hali sportowej w Kazimierzy Wielkiej odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek. Uczestnicy projektu Młody Asyż wystąpili ze swoim programem świątecznym obok  góralskiego zespołu „Młodzi Halni” z Białego Dunajca.

20 grudnia 2017 r. kolędowali i składali świąteczne życzenia włodarzom naszego miasta. Pan Burmistrz zaprosił ich do wzięcia udziału w audycji Radia Kielce, w  wejściu na żywo opowiadali o zwyczajach świątecznych oraz śpiewali kolędy. Natomiast 22 grudnia 2017 roku wraz z dziećmi klas II i III SP wystąpili w jasełkach, które były przygotowane dla społeczności uczniowskiej szkoły w Wielgusie, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości.