O nas

Przy wspólnym stole. Obrzędy i tradycje kulinarne w różnych kulturach i religiach- tak brzmi hasło VI edycji projektu „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”.

 

 

 

„ ….i wciąż szukam innych aniołów
tu na ziemi co bywa piekłem
śpiewnie proszę wszystkich do stołu
krzycząc głośno: jakże tu pięknie!”

/http://poetyckie-zacisze.pl/

Przy wspólnym stole…. – może siedzimy obok siebie w jednej ławce, może jedziemy obok siebie pociągiem, może zwiedzamy Luwr i zmęczeni pójdziemy na kawę do pobliskiej kawiarenki. Usiądziemy obok siebie. Może się okazać, że nawet porozmawiamy – wszak w dobie globalizacji wszyscy uczymy się języka angielskiego. Nieważne czy mieszkamy w Japonii, Ghanie, Brazylii czy w innym miejscu może się dogadamy, może wymienimy uśmiechy…. 

Obrzędy i tradycje kulinarne w różnych kulturach i religiach…… Świat staje się coraz mniejszy, nie w sensie geograficznym – między Polską a np. Syrią zawsze będzie ta sama odległość – ale w sensie mentalnym. To co było odległe, nie wpływające na nasz codzienny byt, staje się czymś ważnym. Aby odnieść się do tego co podaje prasa, politycy, organizacje dobroczynne  powinniśmy sami poznać zwyczaje ludzi. A ponieważ podobno najłatwiejsze kontakty nawiązuje się przy stole to niech ten WSPÓLNY STÓŁ staje się coraz większy przez poznanie, w tym roku poznawanie obrzędów i tradycji kulinarnych  w różnych kulturach i religiach.

 

 

 

 

Jan Paweł II jako pierwszy papież w historii chrześcijaństwa wyszedł w tak ogromnej skali poza mury Watykanu. Dlaczego? Wprawdzie był urodzonym turystą, ale podróże te nie były łatwe, a z każdym rokiem coraz bardziej męczące. Nasza odpowiedź jest prosta. Jan Paweł II zawsze był obecny przy człowieku. I nie miejsca były najważniejsze. Najważniejszy był człowiek. Wszędzie byli ludzie, których poznawał i przekazywał im swoje myśli. Nie wywyższał się, wręcz przeciwnie wtapiał się w nowe miejsce jakby był stamtąd, poznawał  kulturę, zwyczaje, religie a nawet kulinaria. Chcemy podążać Jego ścieżkami, analizować Jego słowa, wdrażać je do naszego życia. Chcemy otwierać się na świat, podróżować  i poznawać innych ludzi. Wspólnie rozmawiać o naszych kulturach i religiach. Dialog jest nierozłączny. Tak rozumiemy nasz udział w tej edycji projektu.