Nasze działania

  • simt1.jpg

    01. Simchat Tora

    Tegoroczną edycję projektu zaczęliśmy od powtórki na temat żydowskiego święta Simchat Tora, Radości Tory. Powtórki, bo mówiliśmy o nim w roku ubiegłym, ale że akurat wczoraj obchodzone było w diasporze, a przedwczoraj w Izraelu, a Tora to święta księga judaizmu, aż prosiło się o tym coś powiedzieć. Obejrzeliśmy prezentację, a Damian nawet pokazał, jak można by z naszym Pismem Świętym uroczyście się zaprezentować (w tle rabin z Torą w ramionach)

  • r1.jpg

    02. Różaniec niejedno ma imię.

    Czotki, subha, lestowka - co to takiego jest? I co łączy te dziwne słowa? Chcecie się dowiedzieć - wejdźcie na naszą stronę i czytajcie.

  • ai.jpg

    03. Na drogach dialogu - spotkanie z młodzieżą z Izraela w naszej szkole

    Język angielski, hebrajski i polski. Polski polonez, izraelskie tańce integracyjne, wspólny mecz koszykówki i projekt plastyczny, polskie ciasto, izraelscy goście - oj, działo się w czasie drugiego już spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej w naszej szkole.

  • asc.jpg

    04. Jesienna akcja pomocy uchodźcom i misjom

    Konkretny wymiar dialogu - odrobina miłości miłosiernej.

  • Slajd1.JPG

    05. Pamięc o zmarłych w różnych religiach i kulturach

    W listopadzie pamiętamy o naszych zmarłych: odwiedzamy cmentarze, palimy znicze, modlimy się, ofiarujemy odpusty za dusze tych, którzy odeszli. A jak jest w innych wyznaniach, religiach, kulturach? Jak wyglądają cmentarze żydowskie, muzułmańskie, prawosławne, łemkowskie? Jak się tam zachowywać?

    Mizar, kirkut, radonica - co oznaczają te pojęcia związane z pochówkiem i wspominaniem zmarłych? O tym w naszym artykule.

  • Slajd01.JPG

    06. Spotkanie z islamem.

    Prezentacja podstawowej tematyki związanej z islamem przedstawionej nam  przez studentkę Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

  • aKORAN.jpg

    07. Spotkanie z Koranem

    To właściwie kontynuacja spotkania z islamem sprzed tygodnia. Trudna, bo w międzyczasie doszło do krwawych zamachów m.in. w Paryżu. Ale może tym bardziej potrzebna?

  • d1.jpg

    08. Ekumeniczne rekolekcje adwentowe - "Dziedziniec dialogu" o miłosierdziu Boga

    "Dziedziniec dialogu" to bardzo ciekawe przedsięwzięcie wymyślone (z inspiracji Benedykta XVI) i moderowane przez biskupa pomocniczego naszej archiidiecezji, Grzegorza Rysia. Miliśmy okazję wziąć udział w jego 5. edycji, poświęconej miłosiernemu Bogu w 3 wielkich religiach monoteistycznych.

  • Slajd11_(2).JPG

    09. Chanukowe światła pamięci

    Niegdyś w wielu oknach domów w naszym miasteczku w grudniu płonęły nie tylko światełka na choinkach w chrześcijańskich domach, ale i chanukowe lampki w domach żydowskich. Chcieliśmy przypomnieć te piękne, pełne światła święta.

  • ADW1.jpg

    10. Miłosierne oblicze adwentu

    Dialog to także miłosierne oczy, słowa i gesty. Solidarność z innymi. Włączyliśmy się w taki jego nurt m.in. akcją pomocy Polakom na Ukrainie.

  • ar[1].jpg

    11. Z kolędą w Domu Pomocy

    W naszym projekcie nie tylko poznajemy tradycje innych, ale kultywujemy własne. Taką piękną tradycją jest kolędowanie. Jeśli jeszcze dodać to tego wymiar miłości miłosiernej, jak w przypadku odwiedzin u chorych, niepełnosprawnych, starszych osób, to naprawdę nieźle rozpoczęty Rok Miłosierdzia.

  • ap.jpg

    12. Dobre wieści z Afryki i Ukrainy

    Efekty naszych zbiórek jesienno-adwentowych na zdjęciach nadesłanych z Gródka Jagiellońskiego na Ukrainie i afrykańskiego Kongo.

  • Slajd01[1].jpg

    13. Dzień Judaizmu

    Już 19. raz obchodzimy Dzień Judazimu w Kościele Katolickim. Papież Franciszek odwiedza rzymską synagogę, w Polsce główne obchody są w tym roku w Toruniu. W Krakowie kardynał Dziwisz zaprosił naszych Starszych Braci w wierze do wspólnej modlitwy w Bazylice Franciszkanów. My zapoznaliśmy sie z ideą tego dnia i przypomnieliśmy sobie, co wiemy na temat judaizmu.

  • dph.jpg

    14. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

    Nasz przyczynek do ocalania pamięci po ofiarach Holokaustu pochodzących z naszego miasta i okolic. Odwiedzlilśmy 2 zbiorowe mogiły i głaz z tablicą upamiętniającą mszańskie Ofiary. Wyczytaliśmy ich imiona. Trzeba pamiętać.

  • Slajd01[2].jpg

    15. Mierzymy się z Talmudem.

    Talmud. Tajemnicza księga judaizmu. Nie jest księgą świętą w ścisłym znaczeniu, ale wykładnią tej najświętszej: Tory. Powstawała przez wiele wieków, w 2 częściach, w 2 środowiskach.  Zawiera mnóstwo szczegółowych zaleceń, komentarzy, opowieści, przypowieści, anegdot. A także wiele pięknych, mądrych sformułowań, z których może w przyszłości urządzimy wystawę.

  • iw.jpg

    16. Dobroczynne Walentynki

    Też was irytuje blichtr plastikowych serduszek, krzyczącego różu, taniej "promocji " Dnia Zakochanych. Zapraszamy na nieco inne Walentynki.

  • aSlajd001.jpg

    17. Dzień Walki z Depresją

    Wydaje się wam, że co ma piernik do wiatraka? Gdzie dialog, święte księgi a gdzie depresja? To otwórzcie Pismo św. i poczytajcie Psalmy Dawida "a we mnie duch mój omdlewa, zamiera  we mnie serce", "czuję się jak mąż pozbawiony siły, jak ci, którzy schodza prosto do grobu" - żali sie w nich Dawid ścigany przez Saula. Psychologia podobnie opisuje objawy depresji. A Eliasz, który położył się pod drzewem i chciał umrzeć? Zerknijcie do Ksiąg Królewskich w Starym Testamencie. W Biblii jest wszystko, także depresja. A najważniejsze: nasz stosunek do ludzi chorujących psychicznie, oparty na szacunku, delikatności, empatii - czyż to nie opis postawy dialogu?

  • h.jpg

    18. Spotkanie z językiem hebrajskim i współczesnym Izraelem

    Święty język Biblii - niemal całego Starego Testamentu, przede wszystkim zaś Tory. I współczesny Izrael, w którym jeden z absolwentów naszej szkoły uczył się języka, kultury, kontekstów religijnych, ale i kulinarnych..... A potem przyjął nasze zaproszenie i przyjechał do nas na warsztaty hebrajskiego i opowieść o swojej przygodzie ze studiowaniem w Ziemi Świętej.

  • rkz.jpg

    19. Dialog to inne imię miłości

    Słuchajcie, musimy sie pochwalić! Jak macie czym, to też się chwalcie. Trzeba mówić o dobru, które się dzieje, w zalewie nie zawsze dobrych i godnych naśladowania doniesień mediów.

  • dp.jpg

    20. Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

    6. marca obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Z tej okazji przygotowaliśmy w szkole gazetkę, przypomnieliśmy sobie prezentacje o naszych, mszańskich Sprawiedliwych oraz tych, którzy w nieludzkim czasie próbowali okazać człowieczeństwo: Janie Karskim, Januszu Korczaku, Stefanii Wilczyńskiej, Dawidzie Kurzmanie, Irenie Sendlerowej, Władysławie Bartoszewskim.

  • Wiel.jpg

    21. Wielkopostne gesty solidarności z Polakami na Ukrainie i afrykańskimi dziećmi.

    Nie ma prawdziwego dialogu bez konkretnych gestów. Wspólnie z kołem "Caritas" zadbaliśmy o miłosierny wymiar Wielkiego Postu.

  • Slajd01[4].jpg

    22. Proroctwa Starego Testamentu a męka Jezusa

    Nasza próba przyjrzeniu sie męce Jezusa w perspektywie spełniających się proroctw Starego Testamentu. Owoc naszego Wielkiego Tygodnia.

  • atb3.jpg

    23. Miłosierny wymiar Tygodnia Biblijnego

    VIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny, któego byliśmy w naszej szkole głównym organizatorem - starannie przygotowaliśmy się do tego wydarzenia, w jakimś sensie centralnego w naszej tegorocznej edycji projektu. Wszak Biblia to świeta księga wielu wyznań, a żeby było jeszcze bardziej ekumenicznie, urządziliśmy galerię najpiękniejszych myśli ze świętych ksiąg innych religii.

  • pow.jpg

    24. Łączy nas pamięć! 73. rocznica wybuchu Powstania w getcie warszawskim

    "Młody Asyż w Leśnej" nie zapomniał o ważnej dacie w historii Polski: 19. kwietnia 1943 roku powstańcy warszawskiego getta zaczęli swą walkę o godność i pamięć męczeństwa narodu żydowskiego.

  • bdb.jpg

    25. Bilet dla brata

    Nasz konkretny wymiar dialogu - pomoc w przyjeździe na ŚDM do Krakowa młodych z ubogich krajów wschodu.

  • 1FranMil.jpg

    26. Zespół "Proboszczowie" z orędziem miłosierdzia względem uchodźców

    Narzekacie czasem na swoich proboszczów? To poznajcie tych przyprószonych siwizną "chłopaków", którym się chce razem grać i śpiewać o miłości Boga, o Bożym miłosierdziu, a przy okazji uwrażliwiać na los uchodźców, co nie jest takie oczywiste na poziomie każdego Kościoła parafialnego w naszej Ojczyźnie. Mieliśmy szczęście być i jesteśmy zbudowani ich przesłaniem!

  • jhs.jpg

    27. Pamiętamy! Jom Ha-Shoah - Dzień Pamięci Ofiar Zagłady

    W działaniach naszej grupy dużo miejsca zajmuje dbanie o pamięć. Jak się to ma do kwestii dialogu? Może przesadzamy? Otóż dialog skierowany jest ku przyszłości, lepszej przyszłości, budowaniu pokoju, relacji, zrozumienia. Bez dbałości o pamięć, bez przypominania krzywd wyrządzonych jego brakiem, tej dobrej przyszłości być nie może. Jest takie mądre powiedzenie, że naród, który nie chce pamiętać o swojej przeszłości, skazuje się na jej powtórkę. A zatem – staramy się pamiętać o przeszłości dla lepszej przyszłości i to jest ta odpowiedź.

  • dniI.jpg

    28. Dni Izraela w Krakowie

    "Bóg  prowadzi z człowiekiem niekończący się dialog za pośrednictwem drzew, kamieni, traw i kwiatów, snów i przypadkowo spotkanych ludzi"  – to słowa  Nachmana z Bracławia, żydowskiego cadyka żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, którego mądrości stały się inspiracją ciekawej inicjatywy na mapie Krakowa oraz "mapie dialogu": Dni Izraela w grodzie Kraka. Kraków niegdyś tętnił żydowską kulturą, a przypominają o niej nie tylko takie pełne rozmachu przedsięwzięcia jak Festiwal Kultury Żydowskiej, ale i mniejsze, choć nie mniej ważne inicjatywy, do których należą wspomniane Dni. Mieliśmy zaszczyt być na ich inauguracji.

  • 1gal.jpg

    29. Na tropach wielokulturowej historii Małopolski i polskiej sztuki w Krakowie

    "Papieskie okno" przy Franciszkańskiej, cerkiew greckokatolicka, kościółek św.Wojciecha, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Żydowskie Muzeum "Galicja", zwiedzanie synagogi i cmentarza Remuh, spacer uliczkami Kazimierza - to najważniejsze punkty wyjazdu naszej grupy do Krakowa.

  • 1mezuza.jpg

    30. Mezuza - co to takiego?

    W swoich wspomnieniach o przedwojennej Mszanie, pan Stanisław Łabuz tak opisuje dom Państwa Szmidtów, zamożnych Żydów, stojący na pograniczu Mszany Dolnej i Kasinki: „ W drzwiach w starym budynku w odrzwiach było wmontowane małe kółeczko z miękkim materiałem i każdy Żyd wchodząc do kuchni, przykładał palec do tego kółeczka i całował go na znak wejścia do pomieszczenia”. Kilkunastoletni Staś wychowany w chrześcijańskiej rodzinie nie miał pojęcia, jak nazywa się ten dziwny przedmiot i dlaczego w taki sposób jest używany. Zawdzięczamy mu jednak ważne świadectwo, bodaj jedyne, jakie się zachowało, o używaniu w domach żydowskich naszego miasta, mezuzy. Czym jest, jaka jest jej funkcja, z czego może być zrobiona mezuza?

  • 1bud.jpg

    31. Buddyzm, hinduizm i ich świete księgi

    Stosunkowo najmniej uwagi poświęciliśmy w tym roku dwóm wielkim religiom wschodu: hinduizmowi i buddyzmowi, stąd dobrze się złozyło, że Ania - jedna z naszych uczestniczek, postanowiła zabrać nas w podróż na wschód by przypomniec główne założenia tych religii oraz opowiedziec o ich świętych księgach

  • 1bar.jpg

    32. Co to jest Bar micwa?

    My w chrześcijaństwie mamy w okresie dorastania sakrament bierzmowania. A co jest jego odpowiednikiem w judaizmie? Co znaczą te dziwne słowa: "bar micwa" i "bat micwa" i czym się różnią? Zajrzyjcie, dowiecie się.

  • a.jpg

    33. Wizyta wnuczki ofiar Zagłady w Mszanie Dolnej

    W ostatnim dniu tegorocznej edycji projektu przybyła do naszego miasta pani Szosana Rosenberg, wnuczka Rozalii i Lipmana Borgerów, żydowskich mieszkańców naszego miasta, którzy spoczywają w zbiorowej mogile pomordowanych w czasie Holokaustu. Udało nam się wspólnie wybrać na miejsca pamięci, o które dbamy w ciągu roku, odwiedzając w rocznice Zagłady i Dni Pamięci.

  • Slajd01[6].jpg

    34. Jan Paweł II - nasz przewodnik po drogach dialogu

    Już jakiś czas temu przygotowaliśmy prezentację dotyczącą Dnia Przebłagania jaki z inicjatywy Papieża-Polaka odbył się w Watykanie w Jubileuszowym roku 2000. Wydaje się nam, że to doskonałe podsumowanie naszych tegorocznych działań, bo uczy nas, że aby prowadzić prawdziwy dialog, trzeba umiec przyznać się także do własnych błędów i win. Bez wybaczenia, bez prawdy, nie ma dialogu. Dziś dzielimy się naszą prezentacją.

  • 1ma16.jpg

    35. Małe podsumowanie tegorocznej edycji

    Kończy się regulaminowy czas pracy w tej edycji, wiąc próba podsumowania tego, co udało sie zrobić w tym roku u nas.