O nas

TOLERANCJA

Tolerancjo
siostro tych co są tak różni od nas

Szacunku
bracie nieznanego drugiego człowieka

Akceptacjo
przyjaciółko różnorodnej kultury

Braterstwo
towarzyszu tych co nie boją się nieznanego

Pokoju
towarzyszu tych co chcą zrozumieć

Dziś ci mali
zapraszają Was do naszego Ligoniowego świata

Spocznijcie nad brzegiem morza Różnorodności
i wysłuchacie bajki którą chcemy opowiedzieć o Was

(D. F. B.)

 

Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej Nr 33 im. Stanisława Ligonia oraz Gimnazjum Nr 6 im. Stanisława Ligonia w Katowicach na osiedlu Witosa. W roku szkolnym 2016/2017 przystąpiliśmy po raz drugi do programu edukacyjnego „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju.” Tegoroczny temat – IV już edycji programu - brzmi „W drodze do Edenu. Obraz raju w kulturach i religiach świata.” W poprzedniej edycji programu zdobyliśmy certyfikat, który był ukoronowaniem naszych wspólnych podejmowanych działań na rzecz tolerancji i pokoju.

Poprzez gromadzenie materiałów, podejmowanie działań na rzecz tolerancji i dialogu w szkole oraz wizyty w różnych instytucjach pragniemy poznać oblicza raju na płaszczyźnie kulturowej jak również religijnej.

W nasze działania postanowiliśmy włączyć również uczniów klas I-III szkoły podstawowej - a w szczególności klasy IIIe - którzy od dwóch lat szkolnego uczą nas szacunku do drugiego człowieka w ramach Miedzynarodowego Dnia Tolerancji.

We wszystkich tych działaniach towarzyszyć nam będą nasi nauczyciele: p. Jadwiga Pawletta, p. Marta Borowska, p. Grzegorz Juranek i p. Damian F. Boral.