2 dzień wyjazdu edukacyjnego na Ukrainę - Chocim i Kamieniec Podolski

      Drugiego dnia (22.05.2018 roku) naszego wyjazdu edukacyjnego odwiedziliśmy Chocim oraz Kamieniec Podolski.

      Rano, po mszy i śniadaniu w Jazłowcu udaliśmy się obejrzeć ruiny kościoła renesansowego, który znajdował się poniżej. W kościele tym znajduje się grób Mikołaja Gomułki. Następnie udaliśmy się do Chocimia – miejsca, gdzie rozegrała się bitwa między Polską a Turcją. Zobaczyliśmy zamek, wały obronne, rzekę Dniestr, pomnik Piotra Konaszewicza Sahajdacznego, który stał na czele kozaków i któremu Zygmunt III Waza nadał tytuł hetmana. Piotr Sahajdaczny przyprowadził do obozu wojsk koronnych pod Chocim 40 tys. Kozaków.

      Po drodze do Kamieńca Podolskiego podziwialiśmy okopy Świętej Trójcy. W samym zaś Kamieńcu przeszliśmy długą drogą, prowadzącą aż do starego miasta. Zobaczyliśmy katedrę z minaretem, pomnik Jana Pawła II, pomniki, ruiny kościoła ormiańskiego oraz zamek zbudowany przez Turków.

      Przy katedrze spotkaliśmy się z ks. proboszczem Romanem Twarogiem, pochodzącym ze Szczucina. Opowiedział on  nam jak ten kościół powstał i jaka jest historia Kamieńca Podolskiego. Mieliśmy także okazję zobaczyć tą świątynię w środku. Niewykłym przeżyciem dla nas było wejście na szczyt dawnego minaretu, niezwykłego na skalę światową, gdyż na szczycie znajduje się złota figura Matki Bożej górująca nad miastem.