Działamy
Tak szybko mija czas!
Maj 2018
Dnia 25.05.2018 roku podsumowaliśmy naszą dziesięciomiesięczną pracę przy projekcie „Młody Asyż, Oblicza Dialogu”. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że sacrum znajdziemy w tak wielu miejscach, rzeczach, a nawet osobach. Na tym ostatnim redakcyjnym spotkaniu przejrzeliśmy naszą stronę, przypominając sobie wspólne chwile spędzone na wycieczkach, wyjazdach, zbieraniu tematów do artykułów oraz dokumentowaniu naszych działań zdjęciami.
Domy modlitw różnych wyznań w Polsce
Maj 2018
W maju przygotowaliśmy jeszcze jedną prezentację, w której chcieliśmy pokazać domy modlitw różnych wyznań w Polsce, aby uświadomić sobie i innym, że nasz kraj zamieszkują mieszkańcy wielu religii.
Sacrum w zabytkach świata
Kwiecień 2018
Sacrum zapisane w najpiękniejszych zabytkach świta – prezentacja multimedialna
Kwietniowym pomysłem, który zrealizowaliśmy na lekcji języka polskiego, była prezentacja multimedialna, w której pokazaliśmy naszym koleżankom i kolegom budownictwo religijne i najpiękniejsze zabytki sakralne na świecie. Aby zrealizować ten projekt, sięgnęliśmy do kultury i zasobów kilku kontynentów i wybraliśmy te budowle, które wydały się nam najciekawsze.
Noe i jego arka
Marzec 2018
W miesiącu marcu nasza grupa ogłosiła wśród uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej konkurs plastyczny pt. „Noe i jego arka”.
Wielkanocne obyczaje każdy uczeń dobrze zna ….
Marzec 2018
Wielkanocne obyczaje każdy uczeń dobrze zna ….
Wielkanoc, w pierwszych wiekach nazywana Paschą, jest największym świętem wszystkich chrześcijan odprawianym na pamiątkę męki i śmierci, i przede wszystkim Chwalebnego Zmartwychwstania Chrystusa.
Dary Ducha Świętego w konkursie plastycznym
Luty 2018
Nasza siostra katechetka, Samuela, wiedząc, że działamy w projekcie „Młody Asyż. Oblicza dialogu”, zaprosiła nas na spotkanie, by pokazać nam, iż tematyka sakralna zawędrowała również na lekcje religii w formie artystycznej. Klasy I - III szkoły podstawowej wzięły bowiem udział w konkursie plastycznym pt.”7 darów Ducha Świętego”.
Pociąg do Betlejem …, czyli hej, kolęda, kolęda!
Styczeń 2018
„Pociąg do Betlejem” … - to tytuł tegorocznej edycji konkursu kolęd i pastorałek, który odbywał się w naszej szkole. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich klas: od maluchów z klasy pierwszej szkoły podstawowej, do tych najstarszych z klasy siódmej oraz z klas drugich i trzecich gimnazjum.
Betlejemskich szopek czar
Grudzień 2017
Podczas świąt Bożego Narodzenia nasza grupa odwiedziła okoliczne kościoły i zobaczyła przygotowane szopki upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.
Betlejemskie stajenki są różne, większe i mniejsze, bogatsze, bardziej zdobione i te skromniejsze, ale zawsze wywołujące zachwyt i wzruszenie na naszych twarzach.
Każdy z nas wykonał fotografie szopek w innym kościele i postanowiliśmy Wam je pokazać.
Jasełka, czyli Bóg się rodzi
Grudzień 2017
Każdego roku w naszej szkole uroczyście obchodzi się czas Bożego Narodzenia – przygotowywane są jasełka.
Różne religie - różne święta
Grudzień 2017
Gdy zbliżały się święta Bożego Narodzenia, zaczęliśmy się zastanawiać, jak świętują ludzie w innych religiach niż chrześcijańska, jak nazywają się ich święta, jakie mają tradycje, obrzędy i zwyczaje. Postanowiliśmy zgłębić ten temat i poszerzyć swą wiedzę o wielokulturowości i sferze sacrum. Sięgnęliśmy do różnych źródeł, poprosiliśmy o pomoc naszą Panią katechetkę, która wskazała nam odpowiednią literaturę i przygotowaliśmy następujące materiały dotyczące judaizmu, islamu i buddyzmu.
Wystawa pt. „Sacrum w kulturze i sztuce”
Grudzień 2017
Początek grudnia zaowocował wystawą pt. Sacrum w kulturze i sztuce”, którą zorganizowaliśmy w klasie języka polskiego. Przez dwa dni uczniowie naszej szkoły mogli zapoznawać się z bliższą i dalszą kulturą sakralną z różnych zakątków świata.
Zapomniane piękno, czyli sztuka mieszka też na cmentarzu
Listopad 2017
Jednym z wyjątkowo pięknych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach jest figura umieszczona na potężnym dwumetrowym kamiennym postumencie. Tą figurą jest żeliwny posąg Chrystusa Zmartwychwstałego stojący na, również odlanej z żeliwa, kuli przypominającej ziemski glob.
Jesienne reminiscencje ze spacerów po cmentarzach
Listopad 2017
Pierwszego listopada - dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to bardzo ważne dla chrześcijan święta. To wtedy gromadnie udajemy się na cmentarze, te bliższe i dalsze, by odwiedzić groby naszych bliskich i ukochanych, przyjaciół i znajomych. W naszej religii cmentarz jest miejscem szczególnym, ważnym, to miejsce pochówku naszych zmarłych, którzy oczekują na zbawienie.
Czym jest sacrum?
Październik 2017
Naszą przygodę z MŁODYM ASYŻEM rozpoczęliśmy od zgłębienia wiadomości na temat słowa SACRUM.
Sacrum (łac.) – sfera świętości. Wokół niej koncentrują się wierzenia i obrzędy, praktyki religijne, właściwość, która przysługuje niektórym przedmiotom (narzędzia kultu religijnego – naczynia, święte księgi, szaty), istotom (król, kapłan), przestrzeniom (świątynie, wzniesienia), okresom (niedziela, czas postu, Wielkanoc, itp.).