Potrawy wielkanocne

         W związku ze zbliżającą się Wielkanocą uczestnicy projektu Młody Asyż przygotowali dwie potrawy, które królują w tym świątecznym czasie na polskich stołach i jedną - związaną z naszymi sąsiadami - ślązakami.
        Kulinarne bogactwo wielkanocnych przepisów jest bardzo zróżnicowane. Typowe skojarzenia z Wielkanocą wszędzie są oczywiście podobne, ale wielkanocna kuchnia Polski ma do zaoferowania znacznie więcej niż kilka przykładowych potraw. Na wielkanocnym stole nie powinno zabraknąć tradycyjnych dań, zarówno tych mięsnych i z dodatkiem jajek, jak i słodkich wypieków. Potrawy wielkanocne mają w Polsce długą tradycję, dlatego bez dwóch zdań powinniśmy ją kultywować. 
        Nasza grupa projektowa rozpoczęła swoje przygotowania do obchodów świąt Wielkanocnych od upieczenia świątecznych bab. Są one, obok jajek i baranka, najbardziej rozpoznawalnym symbolem wielkanocnego stołu. Tradycja wypiekania tego pysznego ciasta sięga aż piętnastego wieku. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Litwy i Białorusi dlatego też początkowo ciasto to wypiekane było w Polsce południowo-wschodniej. Rozprzestrzeniając się powoli, dziś jest ulubionym ciastem wielkanocnym większości Polaków. Nazwa „baba wielkanocna“ wzięła się stąd, że dobrze upieczona babka swoim kształtem przypomina kolistą spódnicę. To w taki właśnie strój z okazji świąt na wsiach dawniej ubierały się kobiety, szczególnie te starsze. Jak zapewne większość z nas wie, spódnice takie dość wąskie u góry z powodu wielu falban i plis ku dołowi robią się coraz szersze. Czyż nie tak właśnie wygląda dobrze upieczona, słodka babka wielkanocna, posypana cukrem pudrem albo udekorowana lukrem bądź czekoladą?
       
Drugą przygotowaną przez nas potrawą był żurek z białą kiełbasą w chlebku. Żurek to tradycyjna zupa serwowana na Wielkanoc - co ciekawe, kiedyś był on potrawą biedniejszych warstw społecznych. Przygotowywali go oni w "czystej" formie, z dodatkiem chleba lub ziemniaków. W postnej wersji zabielany mlekiem lub śmietaną. Na wielkanocnym stole króluje jednak jego "niepostna" odmiana, czyli żurek gotowany na wędzonce, mięsie i z białą kiełbasą. Każdy region może pochwalić się innym przepisem na żurek. I tak oto mamy żur śląski, kujawski, krakowski... My przygotowaliśmy tradycyjny żurek wielkanocny - ten z plasterkami białej kiełbasy, pokrojonego na ćwiartki jajka na twardo, z paroma łyżkami tartego chrzanu.
       Ostatnią już potrawą świąteczną przygotowaną przez Młody Asyż były wypiekane na Śląsku przed świętami wielkanocnymi buchty, czyli drożdżowe słodkie bułeczki pieczone w piekarniku, jako leżące obok siebie kulki z ciasta drożdżowego, które, rosnąc w procesie pieczenia, łączą się, tworząc spójną, aczkolwiek podzieloną na buchty masę.
       Wielkanocne gotowane sprawiło nam mnóstwo radości. Mamy nadzieję, że powtórzymy je w takim samym a nawet większym składzie w przyszłym roku.