Z wizytą u wyznawców prawosławia

       Uczestnicy Projektu Młody Asyż w dniu dzisiejszym mieli możliwość zgłębienia informacji dotyczących świąt u wyznwców prawosławia a także obejrzenia zdjęć z obchodów od sobotniego wieczornego nabożeństwa, rozpoczynającego świętowanie Niedzieli Palmowej do drugiego dnia Paschy w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. Uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański.
      
Dnia 21 kwietnia 2019 roku przypadało wspomnienie triumfalnego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W przededniu święta arcybiskup Jakub, sprawował nabożeństwo całonocnego czuwania, pod koniec którego zostały poświęcone palmy przyniesione przez wiernych. W sam dzień święta o godzinie 10:00 odbyła się główna Boska Liturgia, której również przewodniczył Władyka Jakub. Według Ewangelii, mieszkańcy Jerozolimy witali Chrystusa gałązkami palmy, dlatego też w tym dniu w cerkwiach są one święcone.
       
W pierwsze trzy dni Wielkiego Tygodnia sprawuje się Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów. W Wielki Wtorek w czasie Liturgii wyznawcy prawosławia usłyszeli słowa Jezusa w przypowieściach o Dziesięciu Pannach, o talentach, oraz o Sądzie Ostatecznym.Z kolei w Wielką Środę cerkiew wspominała podjęcie przez Judasza zamiaru wydania Jezusa arcykapłanom.
       
W Wielki Czwartek w cerkwi wspominano Mistyczną Wieczerzę, w czasie której Chrystus ustanowił Sakrament Eucharystii. Tego też dnia, sprawowana była Boska Liturgia świętego Bazylego Wielkiego, zaś zamiast hymnu "Iże chieruwimy" odśpiewany został hymn " Wieczery Twojeja tajnyja". W trakcie Liturgii były też przygotowywane Święte Dary dla osób chorych. Wieczorem sprawowano jutrznię Wielkiego Piątku, w czasie której czytane odczytane zostało 12 fragmentów Ewangelii, odpowiadające ostatnim 12 godzinom ziemskiego życia Jezusa Chrystusa. Nabożeństwo wieczorne swym śpiewem upiększyły chóry Katedralny oraz Młodzieżowy.
       
Wielki Piątek jest dniem, kiedy nie sprawuje się Boskiej Liturgii. Z rana, o godzinie 9:00 sprawowane były Królewskie Godziny Kanoniczne (Carskije czasy), zaś o godzinie 14:00 sprawowana była wieczernia z wyniesieniem świętej Płaszczanicy, na której przedstawiony jest wizerunek Chrystusa złożonego do grobu. O godzinie 18:00 rozpoczęło się nabożeństwo jutrzni w czasie którego odprawiony został czyn pogrzebu Zbawiciela. Pod koniec służby, wierni wraz z duchowieństwem udali się na krestnyj chod z Płaszczanicą wokół katedry. Tego dnia wspomina się śmierć i złożenie do grobu Chrystusa.
        
W Wielką Sobotę cerkiew wspomina zejście Zbawiciela do otchłani. Tego dnia sprawowana była Boska Liturgia autorstwa św. Bazylego Wielkiego arcybiskupa Cezarei Kapadockiej, zaś w miejscu hymnu cherubinów, chór śpiewał hymn "Niech milczy wszelkie ciało ludzkie". Na zakończenie nabożeństwa arcybiskup Jakub pobłogosławił chleby i wino, oraz poświęcił przyniesione przez zgromadzonych święconki. Wierni mogli poświęcić pokarm bezpośrednio po Liturgii, aż do godziny 20:00.
        
"Święto nad świętami i uroczystość nad uroczystościami" czyli Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ten wyjątkowy dzień po raz kolejny wypełnił serca wyznawców prawosławia radością. Bezpośrednio przed rozpoczęciem nabożeństwa, około 23:00 do katedry został przywieziony Święty Ogień, który w Wielką Sobotę zszedł na grób Pański w Jerozolimie. Wszystkie świece w świątyni, zostały zapalone właśnie tym ogniem. Przed północą, w radosnym dźwięku dzwonów, wszyscy uczestniczyli w 'krestnym chodzie' na zakończenie którego, pod głównymi drzwiami katedry w końcu zabrzmiał wyczekiwany troparion 'Christos Woskresie'. Po tym rozpoczęła się paschalna jutrznia, oraz Boska Liturgia.
        
Po południu, o godzinie 14:00 rozpoczęła się paschalna Wielka Wieczernia, po której była procesja wokół cerkwi.  Na koniec władyka Jakub pozdrowił wszystkich zgromadzonych ze świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Katarzyny Sidorczuk.