Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to prawdopodobnie najbardziej wyczekiwany czas w ciągu roku. Kojarzą się nam one z choinką, pysznymi potrawami oraz oczywiście ze Świętym Mikołajem. Ale czy to jest najważniejsze?
Pamiętajmy, że jest to także czas spotkań w rodzinnym gronie, możliwość do szczerych rozmów, a co najważniejsze wyczekiwanie na ponowne przyjście Pana Jezusa.

Czym jest adwent?
Jest to okres oczekiwania na Boże Narodzenie trwający  trzy tygodnie (4 niedziele).
W tym czasie możemy zobaczyć w kościele ksiądza ubranego w szaty liturgiczne w kolorze  fioletowym (w Boże Narodzenie jest to kolor biały) oraz wieniec adwentowy na którym w każdą niedzielę zapalana jest jedna świeczka, aż do Świąt.

KALENDARIUM:

Jak co roku dn. 24 grudnia chrześcijanie obchodzą Wigilię. Wtedy to wszyscy spotykamy się , wspólnie się modlimy i dzielimy opłatkiem. Następnie po kolacji, o północy idziemy na pasterkę, czyli uroczystą mszę świętą upamiętniającą oczekiwanie na przyjście Chrystusa.

25 grudnia obchodzone jest Boże Narodzenie. Tego dnia wybieramy się całą rodziną do kościoła, aby przywitać Pana Jezusa.

26 grudnia w kościele rzymskokatolickim jest Dzień Świętego Szczepana, czyli pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

CO ZNAJDZIEMY NA WIGILIJNYM STOLE?
Jedną z naszych najbardziej znanych tradycji jest przygotowanie 12 potraw. Czemu akurat tyle? W religii liczba 12 symbolizuje dwunastu apostołów, wierzenia ludowe mówią zaś, że jeśli skosztuje się tych wszystkich potaw, to cały rok będzie pomyślny i będziemy żyć w dostatku.

Oto kilka przykładowych dań, które możemy spotkać w wielu polskich domach:
▪tradycyjny karp
▪czerwony barszcz z uszkami
▪ryba po grecku
▪śledzie
▪kompot z suszu
▪groch z kapustą
▪pierogi z grzybami
▪makowiec
▪kutia
▪kluski z makiem

Należy wspomnieć, że w tradycji polskiej w Wigilię nie spożywa się mięsa, obowiązuje wtedy post.