Moniuszko

Trzy najważniejsze rzeczy - jedzenie, miłość i muzyka!

/Lenny Kravitz/
 


Rok 2019 ogłoszony został Rokiem Stanisława Moniuszki. 5 maja 2019 – 200 lat temu urodził się Stanisław Moniuszko nazywany ojcem polskiej opery narodowej. My w tym dniu jednak nie o jego operach, ale o pieśniach, których ten kompozytor napisał prawie 300. 

Pieśni te Moniuszko po napisaniu sporej ich ilości wydawał  w „Śpiewnikach domowych” . W XIX i XX wieku pieśni te śpiewane były na dworach, w mieszczańskich domach i domach prostych ludzi. Dawał Stanisław Moniuszko społeczeństwu polskiemu ( choć kraju nie było) pieśni narodowe, polskie, które  zajmowały ważne miejsce w życiu codziennym Polaków. Wspólne muzykowanie było jedną z najpopularniejszych rozrywek. Muzykowanie bywało zwłaszcza wtedy przyjemnością, gdy byli uzdolnieni muzycznie domownicy albo goście.

Wyobraźmy sobie niedzielne popołudnie na szlacheckim dworze. Jesteśmy po solidnym obiedzie spożytym w towarzystwie zaproszonych gości. Pora na  przejście do salonu.  Ktoś zasiada przy fortepianie. Przy filiżance herbaty, kieliszku trunku słuchamy pięknej poezji połączonej z piękną muzyką. Po pewnym czasie sami zaczynamy śpiewać. Tak rozbrzmiewała poezja Mickiewicza, teksty Kraszewskiego i wielu innych poetów za przyczyną Stanisława Moniuszki. 

W ten świat mocy poezji i muzyki wprowadzili nas artyści w czasie koncertu „Śpiewnik domowy” w ramach 29. Festiwalu „Gaude Mater”. W murach Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego poddaliśmy się pięknu pieśni stworzonych do rodzinnego Muzykowania.

  

Wszak codzienność to nie tylko praca, ale też przyjemności.

Po tym koncercie w pełni zgadzamy się z Panią Marią Fołtyn, że „Moniuszko sam tłoczy się do serca”.