O sensie dialogu międzyreligijnego

Abp Michael Fitzgerald jeden z największych autorytetów w Kościele w kwestii islamu, od 1987 r. sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, w latach 2002–2006 jej przewodniczący, w latach 2006–2012 nuncjusz w Egipcie i przedstawiciel Watykanu przy Lidze Arabskiej. Członek zgromadzenia ojców białych.

W ramach naszych projektowych zadań zapoznaliśmy się z literaturą abp Michaela Fitzgeralda o otwartości na dialog z przedstawicielami innych religii.

Kościół wskazuje na trzy wymiary dialogu: życie, działanie i teologiczną wymianę. Dyskusja jest tylko jedną z opcji. Podstawowe jest życie w pokoju i harmonii. Czasem trudne, ale możliwe. Można co prawda żyć bez dialogu obok innych i nie chcieć mieć z nimi nic wspólnego. Mamy kochać Boga i bliźniego, bez względu na to, czy jest chrześcijaninem, żydem, muzułmaninem czy buddystą. Więc okazujmy szacunek z nadzieją, że przyniesie owoce. Szacunek prowadzi do kolejnego kroku, czyli dialogu w czynach. Nasze dzieci bawią się razem, pracujemy razem. Wtedy możemy widzieć rzeczy w szerszej perspektywie.