Stosunek Arabów do słodyczy

Arabowie lubują się w słodyczach. Dlatego piją bardzo słodkie napoje i spożywają równie słodkie desery – w myśl zasady: im serdeczniejsze spotkanie, tym słodszy napój i deser. Do bardzo popularnych należy bakława i kunafa. Pierwsza przypomina francuskie ciasto, które przekładane jest orzechami i jest obficie polewane miodowym syropem. Kunafa natomiast powstaje z ciasta na wzór makaronu, które zapieka się z miodem i obfitą porcją bakalii.

Z mięs najchętniej spożywa się baraninę i kurczaki oraz wołowinę i mięso wielbłądzie. Ze względów religijnych muzułmanie nie spożywają wieprzowiny. Z produktów mlecznych na stołach najczęściej pojawia się rodzaj twarogu i jogurt, który Arabowie chętnie dodają do wielu potraw, zwłaszcza jego szczególną odmianą, tzw. laban, mający dosyć ostry smak.  Do posiłków podaje się wodę, mleko lub herbatę, zwykle z listkami mięty. Ulubionym napojem jest aromatyczna i specjalnie przyrządzana kawa.

 Bardzo często potrawy podawane są na wielkich tacach i stawiane na stole, wokół którego gromadzi się cała rodzina. Również współcześni Arabowie starają się pielęgnować kultywowany przez stulecia zwyczaj wspólnie spożywanych posiłków. Mimo wspólnych elementów kuchni arabskiej, na przestrzeni dziejów poszczególne grupy etniczne, a później kraje arabskie wypracowały całą gamę dań regionalnych.