Dzień Islamu

            W sobotę 26 stycznia, w ramach XIX Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Krakowie, przy wspólnym stole spotkaliśmy się tym razem z muzułmanami. Był to wielopłaszczyznowy stół modlitwy i słowa, stół dialogu, dyskusji i wzajemnego poszukiwania oraz stół dzielenia się sobą, tak jak różnorodnymi smakołykami obu kultur.

            Temat tegorocznych obchodów dnia brzmiał „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy”.

            Zaczęliśmy od wspólnej modlitwy w Bazylice Franciszkanów, którą poprowadził ks. Łukasz Kamykowski przewodniczący do spraw Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a słowo wygłosił mufti Nedal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej w RP, Muslim League in Poland.
            Następnie w budynku UPJPII uczestniczyliśmy w poruszających warsztatach o współpracy chrześcijan i muzułmanów, które poprowadziła Mała Siostra Jezusa s. Krystyna Klara wspólnie z Kamilą Dudkiewicz - Muzułmanką w świecie. Warsztaty stanowiły świetną płaszczyznę do zacierania uprzedzeń i stereotypów.
            Nie mogło się też obyć bez małego poczęstunku, który zjednoczył wszystkich w dalszym dialogu.

            Ze spotkania przy wspólnym stole modlitwy zapamiętaliśmy najbardziej, że obie nasze religie mają ten sam cel, a Bóg żadnej z religii nie jest Bogiem nienawiści. Mocno i wyraziście wybrzmiały słowa muftiego „Bóg, który każe nienawidzić to nie jest mój Bóg”.

            Ks. Kamykowski podkreślił, jak bardzo ważne w obu religiach są dzieci, młodzi ludzie. Dzieci i ich matki giną z powodu współzawodnictwa na tle religijnym.

            W Polsce, w Krakowie spotykamy się wspólnie, by budować inne relacje  niż te, które znamy z przekazów medialnych - relacje oparte na wzajemnym poznaniu, szacunku i współpracy. Nie można tego osiągnąć bez przebaczenia, w pielęgnowaniu niechęci. O pokoju nie wystarczy mówić, o pokój trzeba się też zmagać.