Korzystamy

 • 04.jpg

  Ukraińskie pielmieni i wareniki

  Festiwal Interkulturalia 2018

                  W ramach projektu „Oblicza Dialogu. Przy wspólnym stole. Obrzędy i tradycje kulinarne w różnych kulturach i religiach” uczestniczyliśmy w Festiwalu Interkulturalia 2018 w Krakowie.

                

 • 50_edit.png

  Langos u Węgra

  W niedzielę  25.11.szkoliliśmy się na warsztatach kulinarnych „Langos u Węgra” na Placu Nowym 48/8 w tzw.Okrąglaku na Kazimierzu. Mieliśmy okazję poznać tajniki powstawania tradycyjnego węgierskiego langosza oraz gulaszu węgierskiego. 

 • 20181202_125725.jpg

  Różne oblicza kultur, czyli Wystawa Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski.

  „Bronisław Piłsudski jest „jednym z najczęściej cytowanych polskich uczonych, a jego dorobek jest traktowany jako jeden z dwóch–trzech najważniejszych w skali globalnej wyników humanistyki, spośród tych, które wyszły z Polski w ciągu ostatniego stulecia”

                                                                                                                      Alfred F. Majewicz, 2015

 • 20181202_113928.jpg

  Zimowe Spotkanie Herbaciane

  W niedzielę 2 grudnia 2018 r. spotkaliśmy się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W ramach obchodów Mangga Matsuri uczestniczyliśmy w spotkaniu „Zimowy pokój herbaciany” przygotowanym przez Stowarzyszenie SENSHINKAI Chadou Urasenke Tankoukai Kraków.

 • dobetlejem4.jpg

  Poznajemy inne kultury i ich tradycje, nie zapominając o własnych…

  Dnia 6 grudnia  w naszym liceum świętowaliśmy „Mikołajki” a 7 grudnia wybraliśmy się w podróż „Do Betlejem”. Było to  Multimedialne Oratorium na Boże Narodzenie w Kinie Kijów w wykonaniu Filharmonii Futura.

 • 20181206_164713.jpg

  Chanuka - święto świateł

   W czwartek, 6 grudnia, odwiedziliśmy Centrum Społeczności Żydowskiej - JCC Kraków. Uczestniczylismy w wyjątkowym wydarzeniu chanukowym – święcie świateł.

 • kazimierz1.jpg

  Oppidum Judaeorum

  Kolejne grudniowe niedzielne popołudnie (9.12) spędziliśmy zwiedzając krakowski Kazimierz. Mimo zimna i deszczu dzielnie przemierzaliśmy uliczki tego wyjątkowego miejsca. Jednocześnie byliśmy wsłuchani w głos naszej przewodniczki pani Małgorzaty, która z pasją przedstawiała nam życie codzienne w oppidum judaeorum, czyli mieście żydowskim, jakim kiedyś był Kazimierz. 

 • 2kultury36.jpg

  Spotkania kultur: Japonia–Indie

  Niedzielne popołudnie 10 grudnia spędziliśmy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Tym razem mieliśmy okazję uczestniczyć w Spotkaniu Kultur Japonii i Indii.

 • targi_bozonarodzeniowe1.jpg

  Oblicza Smaków na Targach Bożonarodzeniowych

  Okres przedświąteczny jest czasem kupowania prezentów, szukania ciekawych ozdób na choinkę czy inspiracji na wyszukane potrawy. Niezastąpionym miejscem do tego są Targi Bożonarodzeniowe, które co roku odbywają się na Rynku Głównym w Krakowie.Targi Bożonarodzeniowe są niesamowicie wielobarwne. To nie tylko tysiące kolorów różnego rodzaju artykułów dekoracyjnych, świecidełek i bibelotów, ale przede wszystkim międzynarodowe towarzystwo wystawców z kilku państw m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Turcji i Węgier.

 • dzien_islamu.jpg

  Dzień Islamu

  W sobotę 26 stycznia, w ramach XIX Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Krakowie, przy wspólnym stole spotkaliśmy się tym razem z muzułmanami. Był to wielopłaszczyznowy stół modlitwy i słowa, stół dialogu, dyskusji i wzajemnego poszukiwania oraz stół dzielenia się sobą, tak jak różnorodnymi smakołykami obu kultur.

 • kuchnia_spotkania_plakat_(1).jpg

  Kuchnia spotkania. Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie gotują razem

  Niedzielne popołudnie 27.01 spędziliśmy na międzyreligijnej posiadówce w JCC Kraków „Kuchnia spotkania. Żydzi, muzułmanie i chrześcijanie gotują!” zorganizowanej przez JCC Kraków, Centrum Muzułmańskie w Krakowie, Zupa na Plantach i wspólnoty chrześcijańskie.

 • islam_1.jpg

  Co z tym Islamem? Bać się czy nie?

  We wtorek 29 stycznia, chcąc poznać głębiej tajniki życia muzułmańskiego, uczestniczyliśmy w piątej już z cyklu konferencji  „Co z tym Islamem? Bać się czy nie?”ks. prof. Krzysztofa Kościelniaka –arabisty, orientalisty, wykładowcy UJ, UPJPII. Organizatorem wydarzenia były Pola Dialogu działające przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie.

 • taniec_irlandzki_1.jpg

  Wind Dancer - Dzień Świętego Patryka

  17 marca, w ramach poznawania kultury, tradycji i zwyczajów Irlandii, świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka. A pomogła nam w tym taneczna grupa Eriu wraz z zespołem SheeBan. Uczestniczyliśmy w przygotowanym przez nich spektaklu tańca irlandzkiego „Wind Dancer” w reżyserii Agaty Kowalczyk.

 • purim_2.jpg

  W 354 dni dookoła judaizmu

  „W 354 dni dookoła judaizmu” to cykl spotkań organizowanych w JCC Kraków przy współpracy z Fundacją Mifgash, wprowadzający w zagadnienia tradycji, religii i zwyczajów żydowskich. Tym razem spotkanie dotyczyło karnawałowego święta Purim, jego pochodzenia i związanych z nim tradycji i zwyczajów. Wiemy już czym są Uszy Hamana, do czego służą kołatki i dlaczego jedno z imion Boga to „przypadek”.

 • warsztaty_antydyskryminacyjne1.jpg

  Warsztaty Antydyskryminacyjne

  W marcu uczestniczyliśmy w Warsztatach Antydyskyminacyjnych, które zostały przeprowadzone przez edukatorkę Fundacji Mifgash p. Małgorzatę Kucharską. Polegały one głównie na rozmowie kierowanej oraz interakcji. Poprzez różne ćwiczenia mieliśmy okazję pogłębić swoją świadomość na temat uprzedzeń, stereotypów oraz procesu dyskryminacji grup i jednostek.

 • holi_1[1].jpg

  HOLI – Indyjskie Święto Kolorów

  31 marca witaliśmy wiosnę podczas Indyjskiego Święta Kolorów. Pierwszy dzień wiosny w Indiach jest czasem radości i przebaczenia, zwanym w skrócie holi. Kiedy zaczyna się holi, to ulice wypełnia feeria barw. Panuje ogólna radość, znikają nawet tak charakterystyczne dla Indii podziały kastowe. 

 • wielkanoc1.jpg

  Oblicza Smaków na Targach Wielkanocnych

  W grudniu byliśmy na Targach Bożonarodzeniowych, więc w kwietniu nie mogło nas też zabraknąć na Targach Wielkanocnych, które tradycyjnie odbyły się na Rynku Głównym w Krakowie.