Poznajemy Brazylię i Francję - Karnawałowe szaleństwo

   Karnawał to barwny i radosny zwyczaj popularny niemal na całym świecie. Skąd się wzięło i co oznacza słowo „karnawał”? Pochodzi ono od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre - mięso, usuwać, bądź caro, vale - żegnaj mięso. Karnawał poprzedzał okres Wielkiego Postu. Post nie ma swej wyrazistości bez karnawału, a karnawałowe zabawy  nie mogą obejść się bez tańca i smakołyków.

     Karnawałowe świętowanie ma swoje korzenie także w kultach agrarnych, według których wysokie podskoki podczas tańców miały gwarantować wysokie plony. Dlatego tak nierozerwalnie z karnawałem wiążą się tańce. Karnawał w różnych krajach łączy wspólny czas świętowania w pierwszych miesiącach roku.

Skąd się wzięła ta tradycja i gdzie możemy oglądać jej najbardziej spektakularne obchody?

Rio de Janeiro, Wenecja i Nowy Orlean to niepodważalnie czołówka, ale zaskoczeniem mogą się wydać obchody karnawału np. w Niemczech, szczególnie w Kolonii.

Wszystkich znudzonych faworkowo –pączkowym asortymentem Tłustego Czwartku zachęcamy do poznania prawdziwie egzotycznej, karnawałowej uczty  kuchni brazylijskiej, weneckiej i nowoorleańskiej w scenerii ulicznych parad pełnych cekinów, masek i pióropuszy.

Polecamy artkuł „Karnawałową konsumpcję czas zacząć”:

http://jedzjedz.pl/news/show/702/karnawaowakonsumpcjeczaszaczac

     Nasze projektowe obchody karnawału to, obok tłustoczwartkowego pączkowego szaleństwa, lekcje uczniowskie o karnawale w różnych stronach świata. Możliwość zdobycia wiedzy o karnawałach świata była połączona z degustacją karnawałowych smakołyków. Najwięcej szczęścia mieli chyba Ci, którzy załapali się na wypieki Andrei, naszego już specjalisty od wypieków, który choć dużo mówił o kasztanach na różne sposoby w kuchni włoskiej, to przygotował wyśmienite Bignole di Carnevale – włoskie ciasteczka karnawałowe nadziewane nutellą.

 

Pączki, kasztanki, bignole, naleśniki? – to  kwestia gustu, liczy się dobry smak i dobra zabawa