Różne oblicza kultur, czyli Wystawa Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski.

„Bronisław Piłsudski jest „jednym z najczęściej cytowanych polskich uczonych, a jego dorobek jest traktowany jako jeden z dwóch–trzech najważniejszych w skali globalnej wyników humanistyki, spośród tych, które wyszły z Polski w ciągu ostatniego stulecia”

                                                                                                                    Alfred F. Majewicz, 2015

 

 

     W ramach projektu byliśmy na wystawie  w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wystawa Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski została dedykowana Bronisławowi Piłsudskiemu w stulecie jego śmierci i w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

     Ten znany badacz zarówno kultur aborygeńskich na Sachalinie i Hokkaido, jak i górali podtatrzańskich dostrzegł wyjątkowość obu kultur oraz ich odrębność, a przede wszystkim zobaczył w nich ajnów, czyli ludzi.

 

     Pięknie o tym mówił sam Bronisław Piłsudski w 1912 roku:

 

„…Naturalnie zainteresowałem się tubylcami Sachalinu… Wchodząc w kontakt z tymi dziećmi natury, których inwazja totalnie obcej formy cywilizacji zaskoczyła i oszołomiła, wiedziałem, że mam jakąś moc i możliwość niesienia im pomocy. […] Odczuwałem głęboką przyjemność z rozmowy z ludźmi innej rasy w ich własnym języku.”

 

    Wystawa przedstawia doskonałe fotografie utrwalające Ajnów i ich zwyczaje. Mogliśmy podziwiać oryginalne przedmioty codziennego użytku, naczynia i sztućce z okręgu Nibutani-Biratori na Hokkaido, gdzie Piłsudski prowadził badania i tworzył kolekcję, a także związany z góralami zbiór etnograficzny z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Dzięki temu mogliśmy sobie wyobrazić, jak wyglądało codzienne życie Ajnów i górali podhalańskich przed wielu laty – jakie mieli zwyczaje, tradycje, co jedli i w jaki sposób świętowali.

 

     Cała wystawa jest więc interesującym spojrzeniem na „ginące kultury”, które żyją w tak odmiennych warunkach i przestrzeniach, a jednocześnie wydają się sobie tak bliskie.

 

     Dla nas było to niesamowite zetknięcie się z różnymi obliczami kultur, które prowadzą pomiędzy sobą dialog bez słów.