Warsztaty Antydyskryminacyjne

„Żeby zło zatriumfowało, wystarczy, żeby dobrzy ludzie nic nie robili.”

 

     W marcu uczestniczyliśmy w Warsztatach Antydyskyminacyjnych, które zostały przeprowadzone przez edukatorkę Fundacji Mifgash p. Małgorzatę Kucharską. Polegały one głównie na rozmowie kierowanej oraz interakcji. Poprzez różne ćwiczenia mieliśmy okazję pogłębić swoją świadomość na temat uprzedzeń, stereotypów oraz procesu dyskryminacji grup i jednostek.

     Dyskryminacja, nacjonalizm, rasizm? Żyjąc w wielokulturowym Krakowie i różnorodnej społeczności naszego liceum, przed warsztatami myśleliśmy, że to współcześnie ważny problem, ale nas to raczej nie dotyczy, ponieważ u nas tych problemów nie ma. Po warsztatach mimo, wydawałoby się, znajomości tematu – mamy na nowo wiele kwestii do przemyślenia.

     Celem warsztatów było pokazanie, jak reagować na odmienność i indywidualność poznanych osób, docenienie różnorodności osób i społeczności żyjących wokół nas oraz dostrzeganie negatywnego wpływu uprzedzeń na życie jednostki dyskryminowanej; zwrócenie uwagi na to,  jakie sposoby reagowania na dyskryminację mogą być skuteczne, a przede wszystkim jak ważna jest empatia i odwaga w reagowaniu na wszelkie formy dyskryminacji.

     Nie wystarczy bowiem nie dyskryminować, trzeba na dyskryminację reagować!