Wielkopostnie… Przy stole arabskich przysmaków

     Przy różnych okazjach poznawaliśmy kulturę świata judaizmu i islamu, uczestnicząc w wielu spotkaniach, wykładach. Między innymi  na warsztatach w JCC poznaliśmy kuchnię żydowską. Nie sposób było nie zainteresować się również kuchnią arabską, tym bardziej,  że to właśnie ona ma silny wpływ na kuchnię Izraela. Niektóre dania, np. falafele czy tabouleh występują także w krajach niearabskich m.in. w Iranie, Turcji.

     Kuchnia arabska różni się znacznie w zależności od regionu. Wspólnymi elementami są warzywa, owoce, zioła i przyprawy oraz rośliny strączkowe, głównie ciecierzyca i soczewica. Uzupełnieniem dań jest pieczywo – pita, podpłomyk, sezamowe obwarzanki.

     Najpopularniejszymi daniami są falafel, hummus, zupa harira, tabouleh. Ze słodkości baklawa, a do picia serwuje się słodką herbatę, kawę z kardamonem, soki owocowe, ajran.

     Ważnym elementem kultury jedzenia w świecie arabskim jest gościnność, z arabskiego domu nikt nie może wyjść głodny. Zasady zachowania się przy stole sięgają swymi korzeniami sunny Proroka.

     Stosuje się sztućce, jednak w przypadku wielu arabskich dań są one bezużyteczne. Rozpowszechnione jest stosowanie wykałaczki (miswak, siwak). Według sunny Prorok Muhammad przywiązywał wielką wagę do częstego jej stosowania. Powinna być zrobiona z drzewa arakowego, badania naukowe wykazały bowiem, że drewno araku ma właściwości dezynfekujące. Przy stole arabskim ważne jest, aby ucztę rozpoczynały osoby, które mają prawo do pierwszeństwa z racji wieku czy też swej pozycji.

     Nasze kuchenne arabskie inspiracje zawdzięczamy głównie krakowskim restauracjom Mazaya Falafel i Sham falafel. To tam degustowaliśmy falafele, hummus, pastę muhammara i mutabal, podpatrywaliśmy a potem próbowaliśmy przyrządzić sami.

     Potrawy dla chrześcijan na Wielki Post i postne piątki jak znalazł smiley

Polecamy do poczytania:

http://arabskiesmaki.blogspot.com/2016/05/najpopularniejsze-dania-kuchni.html

http://podroze.gazeta.pl/podroze/56,114158,10378392,Smaki_Arabii__czyli_kuchnia_arabska_.html