Wywiad - Z wizytą u protestanta

W naszej szkole uczą się wyznawcy różnych odłamów chrześcijaństwa. Oprócz katolików, są też osoby prawosławne, a także protestanci. Udało nam się namówić jednego protestanta na krótką rozmowę.

- Z jakim kościołem jesteś związany?

Należę do krakowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, więc na nabożeństwa chodzę do kościoła św. Marcina znajdującego się na ulicy Grodzkiej. Jestem luteraninem.

- Opowiedz nam o tradycjach bożonarodzeniowych u protestantów.

Do Bożego Narodzenia przygotowujemy się duchowo poprzez Adwent i wtedy w naszych kościołach umieszcza się wieniec adwentowy z czterema świecami, które są zapalane w kolejne niedziele. W domu też mamy taki wieniec. Mamy wieczerzę wigilijną, ale na niej nie muszą się znaleźć konkretne potrawy, jak u katolików. Chociaż często mamy też pierogi czy kapustę z grzybami. Najważniejsze jest jednak Pismo Święte, ponieważ obowiązkowo musi zostać przeczytany fragment o narodzeniu Jezusa.

- Dzielicie się opłatkiem?

Nie ma u nas takiej tradycji, ale w niektórych domach protestanckich rodziny dzielą się opłatkiem.

- Śpiewacie kolędy?

Tak, tylko mamy trochę inne np. Raduj się świecie.

- A macie Pasterkę?

Mamy poranne nabożeństwo bożonarodzeniowe.

- A jak wygląda u protestantów Wielkanoc? Jako chrześcijanie też na pewno obchodzicie to święto.

To prawda, ale dla nas najważniejszym dniem jest Wielki Piątek.

- Dlaczego?

Dlatego, że to przez śmierć Chrystusa na krzyżu jesteśmy zbawieni. W ten dzień w kościele czytane są fragmenty Pisma Świętego i przyjmuje się komunię. Aha, krzyż na ołtarzu jest zasłonięty czarnym kirem.

- A święcicie pokarmy w Wielką Sobotę?

Nie mamy takiej tradycji.

- Co robicie w Niedzielę Zmartwychwstania?

Mamy poranne nabożeństwo, mamy też uroczyste śniadanie i dzielenie się jajkiem. Jednak, jak już wspomniałem, to nie Zmartwychwstanie, a Wielki Piątek jest dla nas najważniejszym świętem.

-  A macie jakieś święta typowo protestanckie?

Tak, to Święto Reformacji, które obchodzimy 31 października na pamiątkę przybicia 95 tez na drzwiach kościoła przez Marcina Lutra. To taki początek protestantyzmu. W ten dzień lub w niedzielę poprzedzającą czy następną śpiewamy w kościele hymny ułożone przez Lutra.

- Dziękujemy Ci za poświęcenie nam czasu.