O nas

 

 

Spotykamy się w kolejnej VII edycji projektu edukacyjno – wychowawczego „Oblicza Dialogu. Młody Asyż. Młodzież na  rzecz tolerancji i pokoju” prowadzonego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Już nie ci sami co na początku naszych działań w projekcie. My, uczniowie, zmieniamy się   w cyklu cztero-, trzyletnim, ale niezmiennie pozostaje nasza opiekunka Pani Aneta Hołodniuk. 

            Od chwili, gdy przystąpiliśmy do projektu, przyświeca nam myśl, która stała się naszym hasłem – budowanie mostów. W codziennym życiu to nic innego jak spojrzenie ku drugiemu człowiekowi, reakcja na jego obecność, wrażliwość na krzywdę, pomoc, uśmiech, rozmowa...

Jesteśmy uczniami technikum i  szkoły branżowej I stopnia  Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie. Patronem naszych szkół jest Święty Jan Paweł II.  Siedziba  Szkoły mieści się przy jednej z głównych ulic naszego miasta – Alei Jana Pawła II.

 

To bardzo blisko Jasnej Góry – miejsca do którego zmierzają niezliczone rzesze pątników. Codziennie spotykamy ich na ulicach. Widzimy idących w stronę klasztoru pełnych nadziei, wzruszonych faktem, że są już tak blisko Matki Bożej. Spotykamy także pielgrzymów wychodzących z Jasnej Góry, często spieszących się do pociągu czy autobusu. Wtedy częściej zamieniamy kilka słów. Pątnicy pytają jak dojść na dworzec , pytają o inne miejsca, a my odpowiadamy, tłumaczymy, często też podprowadzamy. Ciągle w naszych myślach brzmią słowa J. W. Goethego  „Kto się zbliża, tego nie odpychajcie, a kto odchodzi, tego nie zatrzymujcie. Kto wraca, tego przyjmujcie tak, jakby się nigdy nie oddalał.” Niby proste, przecież my w innym mieście zachowujemy się tak samo – zagubieni, zdezorientowani pytamy licząc na życzliwość mieszkańców. Wszak „Jesteśmy jedni dla drugich pielgrzymami, którzy różnymi drogami zdążają w trudzie na to samo spotkanie.” / Antoine de Saint- Exupery/. Jest jednak jedna subtelna różnica w zwiedzaniu miasta i odwiedzaniu Matki. My jesteśmy świadkami pielgrzymowania w grupie i indywidualnie. W miesiącach wzmożonej aktywności pielgrzymkowej Alejami Najświętszej Maryi Panny  przemieszczają się rzesze pątników, których jakże często częstochowianie witają uśmiechem, machaniem ręki czy kwiatami – witajcie!

 

  

W tej edycji projektu zgodnie z hasłem „Na pątniczym szlaku. Idea pielgrzymowania w religiach i kulturach.." postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym  ideę  pielgrzymowania na Jasną Górę. 

Ale  w naszych okolicach znajdują się inne miejsca kultu religijnego do których zmierzają rzesze pątników – Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, Klasztor w  Świętej  Annie, Kościół Świętej Barbary w Częstochowie, Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej…. Nie zapomnimy też o innych odwiedzanych przez nas miejscach kultu religijnego. 

Do zobaczenia na pielgrzymkowych szlakach!