Korzystamy

.

  • Cudowne źródełko

    Rok 1430, Wielkanoc – rabusie napadają na Jasną Górę. Kradną cudowny wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Uciekając kierują się na południe. Paulini gonią złodziei. Konie zatrzymały się jednak w miejscu i nie chciały dalej ruszyć.  Rabusie wiedzą, że nie mogą uciekać z Cudownym Obrazem. Kaleczą go, tną  i porzucają.  Zakonnicy, po odnalezieniu ikony, obmywają  ją w bijącym źródełku, oddają do restauracji w Krakowie. Obraz wraca na Jasna Górę.  

  • foto_p1.png

    Przeprośna Górka

    Rachunek sumienia, pojednanie się z Bogiem, bliźnimi i samym sobą, oczekiwanie na spotkanie z Matką Jasnogórską

    Gdy staniemy na wzgórzu położonym w Siedlcu, tuż przy granicy z Częstochową, zobaczymy Jasną Górę. To wzgórze nazwano Przeprośną Górką.  To tutaj przez wieki zatrzymywali się strudzeni pielgrzymi przed wejściem do Częstochowy. Odpoczywali i modlili się, a wiemy, że pielgrzymi idą na Jasną Górę w jakiejś intencji. To na Przeprośnej Górce pielgrzymi przepraszali za swoje grzechy i prosili o wysłuchanie swoich modlitw. Do tego miejsca przybywają  pieszo, na rowerach, samochodami, a żołnierze NATO helikopterem, aby Alejami Najświętszej Maryi Panny przejść na Jasną Górę. Tutaj prawie przez cały rok czuje się nastrój wyczekiwania na spotkanie z Maryją. 

  • foto_i1.png

    Uczniowie z Izraela

    Na początku lutego grupa uczniów z II klasy technikum architektury krajobrazu uczestniczyła w spotkaniu z przewodnikami z Izraela. Celem było przedstawienie doświadczeń wynikających z wieloletniej współpracy częstochowskich szkół średnich z organizatorami tych meetingów z Izraela.