Piernikowe szaleństwo

Adwent to w naszej Szkole czas szczególny. Jako wspólnota przygotowujemy się do przeżycia Świąt Bożego Narodzenia i w sposób wyjątkowy dzielimy się tym, co mamy najlepszego. W tym okresie nie mogłoby oczywiście zabraknąć naszej szkolnej tradycji pieczenia pierników. 

Zatem i w tym roku klasy 1-4 wraz z wychowawczyniami, ubrane w kolorowe i pienikowe fartuchy, uzbrojone w wałki i foremki, stanęły w szkolnej stołówce i sprawiły, że przez wiele dni cała Szkoła pachniała piernikami, które były prezentem świątecznym dla Rodziców.

Pierniki kojarzą nam się najczęściej właśnie ze świętami, ale i z Toruniem - w końcu to właśnie to polskie miasto słynie (oprócz Mikołaja Kopernika) z pierników! Ale czy wiecie, że to nie od Torunia się zaczęło? 

Historia piernika sięga aż starożytności - już wtedy zaczęto piec ciastka smarowane miodem, zwane miodownikami. W jednej z książek kucharskich pochodzących ze starożytnego Rzymu znajduje się przepis na ciastka z miodem i pieprzem, zbliżony do piernika, który znamy. Ciastka te zmieniały swoją formę przez wieki i po latach przywędrowały do różnych krajów Europy. Po upadku cesarstwa rzymskiego na pewien czas porzucono pieczenie pierników, jednak w średniowieczu tradycję tę wznowili benedyktyni i inni zakonnicy. Do ciastek zaczęto dodawać różne przyprawy, które ze swoich wypraw przywozili krzyżowcy. Do Polski pierniki przybyły wraz z niemieckimi osadnikami, którzy zaczęli osiedlać się właśnie w Toruniu. 

Obecnie pieczenie pierników najbardziej popularne jest w okresie przedświątecznym. Jest to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu w radosnej atmosferze. blush

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!