Odpowieadmy

Zagadka nr 1

,,Każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża”

 

Od lat aniołowie traktowani są jako istoty duchowe, stworzone przez Boga.

Słowo ,,anioł” oznacza wysłannika lub pośrednika.

chrześcijaństwie aniołowie traktowani są jako nadzieja, radość. W Starym Testamencie są ukazani jako wysłannicy Boga. Gdy Abraham chciał dla Pana poświęcić swego jedynego syna Izaaka, wówczas anioł wysłany na ziemię powstrzymał jego rękę. Anioł objawił się Józefowi, aby dodać mu otuchy, by wziął do siebie brzemienną Maryję.

hinduizmie istoty pośredniczące pomiędzy bóstwem a człowiekiem nazywano dewami i asurami. Dewy to anioły dobre, natomiast asury są złe i ciemne. Pomiędzy nimi toczy się nieustannie walka o to, którym z nich uda się przejąć władzę nad człowiekiem.

Islam przedstawia je jako postaci stworzone z ognia. Nie posiadają płci, są piękne i pozbawione wszelkich ułomności. Dzielą się na wielbiących i oddających Bogu cześć, stale śpiewających Mu hymny i pośredniczących pomiędzy ludźmi. Najdostojniejsi wśród nich są czterej archaniołowie: Gabriel, Michał, Azrael i Izrafil.

Zagadka nr 2

Radość i smutek to nieodłączne elementy ludzkiego życia.

We fraszce ,,O żywocie ludzkim" Jan Kochanowski pisze:

,,Nie masz na świecie żadnej pewnej rzeczy,

Próżno tu człowiek ma co mieć na pieczy.

Zacność, uroda, moc, pieniądze, sława,Wszystko to minie jako polna trawa”.

Autor sugeruje, iż nie możemy przyzwyczajać się do obecnego stanu naszego życia, gdyż jest on bardzo chwiejny. We fraszce ,,O rozkoszy" podmiot przedstawia nam sytuację, w której osoby poszukujące przyjemności mają nadzieję na to, że będzie ona trwała wiecznie, co jest niemożliwe.

 

Zagadka nr 3

"Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni" (Mt 5,4)

Zagadka nr 4

Post w ISLAMIE: jest jednym z 5 obowiązków muzułmanina. Przypada na 9 miesiąc księżycowego kalendarza czyli raadan. W tym czasie wyznawcy religii powstrzymują się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. Tradycyjnie spożywane jest wtedy bardzo wczesne śniadanie oraz bardzo późna kolacja.

W JUDAIZMIE podczas kilku świąt religijnych obowiązują posty:
Purim- Święto losów.
Pascha- Żydowska Wielkanoc; Święto wiosny.
Jom Kippur- Dzień Pojednania.
Dzień Pojednania zalicza się do najważniejszego postu żydowskiego. W tym święcie chodzi o niespożywanie jedzenia i picia przez całą noc i następny dzień. Nie można też w trakcie tego postu współżyć płciowo, jeździć samochodem, myć się ani robić sobie makijażu. Post trwa około 25 godzin. Poza tym świętem są inne wydarzenia, w których obowiązuje ciężki post. Związane są one z tragicznymi wydarzeniami w historii żydowskiej. Z przestrzegania postu w dniu Pojednania są zwolnione kobiety w ciąży, dzieci oraz chorzy. W tym dniu nosi się tylko białe stroje. Ma to symbolizować czystość. Odmawia się wtedy dużo modlitw, w których wspomina się bliskich krewnych i przyjaciół.

W HINDUIZMIE przez wyrzeczenia można osiągnąć wyznaczony cel. Okazją do postu są liczne święta, takie jak Dżanamastami czy Śiwaratri. Pierwsze jest świętem urodzin Kryszny. W czasie święta należy wypełniać obowiązek, jakim jest 24 godzinny post. Trwa on do północy, bo właśnie wtedy następuje narodzenie Kryszny. Śiwaratri jest świętem obchodzonym na cześć Śiwy. Świętujący zachowują w tym dniu post. Niektórzy wstrzymują się od jedzenia, ponieważ idą za przykładem Mahatmy Gandhiego. Chcą w ten sposób osiągnąć polityczne cele.

Zagadka nr 5

Obrazem, który perfekcyjnie oddaje uczucie szczęścia i radości, jest dzieło „Radość” autorstwa Klavdio. Malowidło przedstawia bardzo wesołą dziewczynkę, która tańczy w towarzystwie baniek mydlanych. Jej wyraz twarzy jest bardzo pogodny oraz promienny. Cały obraz jest przedstawiony w barwach jasnych, co nadaje większej dynamiki dziełu. Wprost możemy dostrzec uczucie szczęścia ukazywane przez dziewczynkę oraz otoczenie, w którym się znajduje.

Rzeźbą, która w idealny sposób ukazuje uczucie, jakim jest smutek, jest ,,Anioł Smutku" autorstwa Williama Wetmore'a Story. Dzieło to jest zwieńczeniem grobu jego żony oraz samego artysty. Choć jest to jedynie rzeźba, jej dokładne wykonanie sprawia, że już z daleka możemy rozpoznać emocje, jakie przedstawia - rozpacz i żałość.