Miejsce narodzin Jezusa Chrystusa

Bazylika Bożego Narodzenia w Betlejem

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie wykonali szopki. Praca ta stała się okazją do przybliżenia miejsca i okoliczności narodzin Dzieciątka Jezus na lekcjach wychowawczych oraz na lekcjach religii. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia Bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem za pośrednictwem wirtualnego zwiedzania oraz materiałów dostępnych w sieci.

Bazylika Narodzenia z zewnątrz swoją surowością przypomina średniowieczną fortecę, której fasada zamknięta jest murami trzech klasztorów: franciszkańskiego, greckiego
i ormiańskiego. Do wnętrza prowadziły kiedyś trzy wejścia, dzisiaj pozostało jedno i to tak niskie, że każdy zwiedzający musi się schylić – oddać pokłon miejscu, w którym przyszło na świat Słowo Wcielone. Świątynia zbudowana jest na planie krzyża, jej długość wynosi 53,90 m, a szerokość 26,20 m. Cztery rzędy kolumn wykonane z różowego kamienia, zwieńczone korynckimi kapitelami, dzielą świątynię na pięć naw. Pod posadzką w nawie głównej znajdują się resztki mozaiki z IV wieku, odkryte podczas prac archeologicznych w 1936 roku. W prezbiterium możemy oglądać ikonostas wykonany z drewna cedru libańskiego. Z dwóch stron chóru Bazyliki kamienne stopnie prowadzą do Groty Narodzenia.

Dziś Grota Narodzenia Jezusa znajduje się pod centralnym miejscem Bazyliki, która została zbudowana za czasów Konstantyna Wielkiego i odbudowana po zburzeniu za Justyniana, będąc najstarszą zachowaną Bazyliką w Ziemi Świętej. W grocie tej wyróżniają się dwa miejsca. Jedno wskazuje na narodzenie Jezusa i oznaczone jest gwiazdą o czternastu ramionach z wyrytą inskrypcją: Hic de Virgine Maria lesus Christus natus est -Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus. Na drugim znajduje się kamienny żłób. Ponieważ w grocie oprócz oświetlenia elektrycznego, używa się lampek oliwnych, dlatego też jej ściany pokryto tapetami ogniotrwałymi ofiarowanymi w1874 roku przez Mac-Mahona, prezydenta Republiki Francuskiej. Czternaście ramion wskazuje na Dawidowe pochodzenie Jezusa. W mieście Dawida narodził się jego oczekiwany Potomek, którego mesjańskim określeniem będzie „Syn Dawida”. Do tej samej symboliki liczbowej nawiązuje układ rodowodu, jaki znajduje się na początku Ewangelii św. Mateusza, w którym podane są trzy gałęzie przodków Jezusa, z których każda zawiera czternaście imion.

 

https://sanktuaria.maps24.eu/item/grota-narodzenia-betlejem/