Zagadka nr 4: Post w różnych religiach

Post jest dobrowolnym powstrzymaniem się od spożywania pewnych rodzajów posiłków przez określony czas. Stanowi on podstawowy element życia religijnego i występuje prawie we wszystkich religiach.

 

Judaizm – post stanowi istotny element obchodzonego od czasów biblijnych święta Jom Kippur – Dnia Przebłagania. To czas pojednania z Bogiem poprzedzony Dziesięciodniowym Dniem Pokuty. Wyznawcy tej religii starają się pojednać ze sobą i naprawić wyrządzone krzywdy. Żydzi poszczą i modlą się. Praktykują również posty indywidualne np. przed zawarciem małżeństwa. Para młoda pości aby się wewnętrznie przygotować na ważne wydarzenie.

 

Islam – Pięć filarów. W dziewiątym miesiącu kalendarzowym – ramadanie – muzumanie całego świata podejmują codzienny ścisły post trwający od świtu do zachodu słońca. Wstrzymują się wówczas od pokarmów, napojów i używek. Post jest czasem nawrócenia i ofiarowania się Bogu.

 

Hinduizm – Na drodze do wyzwolenia oraz opanowaniu zmysłów powinna stać asceza i umartwianie. Asceci wybierają życie pełne ograniczeń i wyrzeczeń aby osiągnąć wyzwolenie z materialnego świata.