KWIECIEŃ - Święta Paschalne.

Jesteśmy w czasie pomiędzy Wielkanocą katolicką i protestancką a prawosławną, za nami już żydowskie święto Pesach (Paschy). Jest to dobry moment żeby przyjrzeć się bliżej tym najważniejszym dla wyznawców 4 religii świętom. Dla Chrześciajn są to święta i smutne i radosne, przepełnia je bowiem smutek Wielkiego Piątku, pustka i osamotnienie Wielkiej Soboty ale i największa radość Wielkiej Niedzieli. Dla Żydów Pascha (Pesach) to święto radosne, choć zakropione kroplą goryczy ciężkiej pracy, długiej wędrówki.

Pascha żydowska obchodzona jest na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej i przypada na przełomie marca i kwietnia, dokładnie 14 dnia żydowskiego miesiąca nisan. Święto jest ruchome, bo kalendarz żydowski jest kalendarzem księżycowym, w tym roku obchodzone było między 27 marca a 4 kwietnia. 

Wielkanoc to pamiątka Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa - Syna Bożego, jest najważniejszym świętem wszystkich Chrześcijan, choć obchodzona w trochę różnym czasie. Chrystus został ukrzyżowany w czasie przygotowań do Paschy. W początkach chrześciajństwa obchodzono więc wspomnienie Śmierci i Zartwychwstania Jezusa wtedy, gdy Żydzi świętowali Paschę. Sobór Nicejski, w 325 r. uniezależnił datę Wielkanocy od źródeł zewnętrznych (kalendarza żydowskiego) i ustalono własne obliczenia, które w ciągu wieków nieco się zmieniały. Kościoły wschodnie posługujące się kalendarzem juliańskich zastosowały jeszcze własny sposób obliczeń, stad przesunięcia w datach obchodów Wielkanocy może być spore. W tym roku katolicy i luteranie świętowali od 1 do 4 kwietnia, prawosławni będą świętowali od 29 kwietnia do 3 maja. 

Chrześcijańskie Triduum Pschalne w samej istocie nie różni się pomiędzy poszczególnymi wyznaniami. Różnice są widoczne raczej w oprawie, Wydarzenia święta Pesach są niewątpliwie początkiem wydarzeń, które Chrześcijanie wspominają w czasie Triduum Paschalnego. Tak jak Bóg wyprowadził Izraelitów z niewoli egipskiej, tak Chrystus przez Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie wyzwala z niewoli grzechu. To wyzwolenie, wyprowadzenie odbywa się niezależnie od naszego przygotowania, mocą siły i woli Boga.

Żydzi nie dostrzegają w świętach chrześcijańskih kontynuacji drogi rozpoczętej dawno temu w Egipcie. Dla nich Pesach to nawet nie święto religijne tylko rodzinne wyznaczone przez tradycję Narodu Wybranego.

Wyniki naszych badań nad Wielkanocą i Żydowską Paschą przedstawiamy w prezentacji. Zapraszamy do jej obejrzenia.