MARZEC - Post – czas wyciszenia i refleksji – okres postu w różnych religiach i kulturach

W znaczeniu religijnym post rozumiany jest jako rodzaj umartwiania, ukarania siebie za grzechy, przywrócenia jedności z Bogiem. 
Czy na pewno chodzi o to, że nasze umartwianie, nasze wyrzeczenia spodobają się Bogu  i nam wybaczy, czy raczej chodzi o nas samych?
Przez post odcinamy się od sfery cielesności, wracamy do stanu pierwotnego (Adam i Ewa w Raju nie spożywali pokarmów), łatwiej nam zjednoczyć się z Bogiem gdy nie pochłania nas troska o doczesność. Uświadamiamy sobie,  że i tak nasze życie zależy od Boga, od przyrody.
Post znany był zanim pojawiły się religie monoteistyczne, zwykle pojawił się przed momentem sacrum. Przed ważnymi wydarzeniami poszczono, bo post oznaczał oczyszczenie, samokontrolę i samodyscyplinę. Delficka pytia zanim przepowiedziała przyszłość pościła, pościli szamani przed wykonaniem rytuału, pościli młodzieńcy wkraczający w dorosłość przed rytuałem inicjacji.

Poza tym czasem post jest korzystny dla naszego zdrowia, zwłaszcza w czasach dobrobytu, gdy jemy nie z konieczności zaspokojenia potrzeb fizjologicznych ale dla przyjemności.

Przyjrzyjmy się jak przedstawia się zagadnienie postu w religiach i kulturach współczesnych społeczeństw.

Slajdy ilustrujące wpis są fragmentem naszej prezentacji, którą przygotowywaliśmy w czasie Wielkiego Postu. Składa się ona z wielu pojedynczych prezentacji przygotowanych przez nas i omawianych w czasie zajęć.

PREZENTACJA