Chanukija w naszych oknach

Chanukowe światło, przynoszące radość i nadzieję, kolejny już raz zapłonęło w oknie naszej szkoły i w naszych domach. Tym małym gestem chcieliśmy podkreślić jedność z naszymi znajomymi pochodzenia żydowskiego, również z tymi, z którymi razem uczymy się w szkole. Jedna z zapalnych chanukij to dar jednej z naszych szkolnych koleżanek.
W ten sposób mogliśmy też upamiętnić 87 żydowskich dziewcząt, które uczęszczały do naszej szkoły przed II wojną światową. O ich smutnym losie codziennie nam przypomina tablica pamiątkowa.
Nie zabrakło oczywiście smakołyków, pączków, ale niekoniecznie koszernych smiley Niestety tym razem, z racji na pandemię, spożywanych w zaciszach naszych domów sad

Zgłębiając historię Chanuki można dojść do wniosku, że jest ona świętem ocalenia samej idei monoteizmu etycznego  i w tym sensie wykracza swoim znaczeniem poza świat wyłącznie żydowski.
Głęboki sens święta Chanuka zawiera przesłanie: cud chanukowy może się zdarzyć, ale to od ludzi zależy, czy powstaną odpowiednie warunki, aby mógł zaistnieć.
Chanuka Sameach!
Niech stanie się „chanukowy cud” jedności i dialogu.

A tu kilka zebranych ciekawostek:
 
MENORA CHANUKOWA to CHANUKIJA
Święto Chanuka trwa przez 8 dni w czasie których zapala się świeczki: po 1 na każdy dzień. Jedna ze świec: Szamasz – jest świecą dodatkową, dziewiątą, którą zapala się pozostałe. Szamasz powinien być trochę oddalony od pozostałych świeczek lub znajdować się nieco powyżej nich. Świece zapalane są o zmierzchu lub w chwili pojawienia się pierwszych gwiazd na niebie.

DREJDEL to bączek z pojedynczą literą hebrajską po każdej stronie, służy on do uprawiania tradycyjnej żydowskiej gry podczas Święta Chanuka. Na drejdlu znajdują się litery: nun (נ), gimel (ג), he (ה) i szin (ש), które są pierwszymi literami słów w zdaniu: Nes gadol haja szam - Stał się tam wielki cud. Każdy z graczy przystępuje do gry z określoną liczbą monet, cukierków lub czekoladek. Wszyscy gracze dają do puli 1 monetę. Następnie uczestnicy po kolei kręcą bączkiem i zabierają lub wpłacają do puli swoje monety w zależności od tego, która litera ukaże się po zatrzymaniu bączka.

TRADYCYJNE POTRAWY CHANUKOWE to:

  • latkes, czyli placki ziemniaczane 
  • sufganijot, czyli pączki nadziewane konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypane cukrem pudrem
  • pieczona gęś 
  • popularne są też potrawy z sera 

Zarówno placki ziemniaczane jak i pączki smaży się na oleju. Cud chanukowy dotyczył właśnie oleju, którego wystarczyło na 8 dni, mimo że jego ilość przeznaczona była zaledwie na 1 dzień.