Korzystamy

 • debatapandemia1[1].jpg

  Ludzkość w czasach granicznych. Kryzys czy szansa odnowy?

  W listopadzie uczestniczyliśmy w debacie przedstawicieli wspólnot religijnych obecnych w Polsce na temat pandemii koronawirusa oraz jej wpływu na życie i funkcjonowanie wspólnot wyznaniowych oraz pojedynczych wiernych.

 • swietoobrzed1.jpg

  Święto, obrzęd, zabawa. Co wiemy o tradycji ludowego świętowania

  W listopadzie niektórym z nas udało się wysłuchać, a potem podzielić z innymi treściami ciekawego wykładu Ryszarda Bieńkowskiego, polonisty i folklorysty, na temat  „Święto, obrzęd, zabawa.

 • miriamsynger[1].jpg

  Czy Chanuka to żydowskie Boże Narodzenie? O współczesnych obchodach święta

  8 grudnia skorzystaliśmy z wykładu Miriam Synger dotyczącego żydowskiego święta Chanuka w kontekście chrześcijańskiego Bożego Narodzenia.

 • camino1.jpg

  Camino de Santiago – najpiękniejsza droga świata

  W czwartek 10 grudnia skorzystaliśmy ze zdalnej oferty wykładowej wydziału geografii UJ i wysłuchaliśmy ciekawego i inspirującego wykładu dra Franciszka Mroza.

 • lucja1.jpg

  Koncert z okazji Dnia Świętej Łucji

  W Dniu Świętej Łucji, 13 grudnia, wspominając pierwszą naszą edycję projektu, kiedy to w naszej szkole organizowaliśmy Orszak św. Łucji i częstowaliśmy bułeczkami „Oczy Łucji”, uczestniczyliśmy w uroczystym  koncercie chóru Young Cathedral Voices transmitowanym z przepięknej Katedry w Uppsali.

 • chanukowy1.jpg

  Koncert Chanukowy w wersji lekko jazzującej

  Ci z nas, których muzycznie nie nasycił jeszcze w pełni koncert z okazji Dnia Św. Łucji, wieczorem popłynęli wraz z jazzującymi dźwiękami Koncertu Chanukowego w wykonaniu Magdaleny Zawartko z zespołem.

 • koncertchanuka1[1].jpg

  Koncert Chanukowy

  W czwartek 17 grudnia byliśmy uczestnikami koncertu chanukowego, który jednocześnie był podróżą online między Krakowem, Warszawą i Jerozolimą.

 • wykladchanuka1[1].jpg

  Wykład: Chanuka co to za święto?

  Wykład Piotra Kowalika, wykładowcy akademickiego i edukatora muzealnego, obecnie głównego specjalisty ds. judaistyki i metodyki w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, umożliwił nam pogłębienie naszej dotychczasowej wiedzy.
   

 • bn1.jpg

  Obyczaje i tradycje Bożego Narodzenia ziemi krakowskiej

  19.12.2020 r., dzięki transmisji przygotowanej przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, uczestniczyliśmy w odczycie dr Mai Wąchały-Skindzier na temat obyczajów Adwentu i Bożego Narodzenia z terenów wsi nowohuckich przed rokiem 1949. 

 • hawdala2[1].jpg

  Koncert Hawdalowy

  W jeden z grudniowych wieczorów, na zakończenie żydowskiej Chanuki, wysłuchaliśmy Koncertu Hawdalowego online, który transmitowany był ze sceny Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

 • livegoska1.jpg

  LIVE storytelling: Cmentarz, pogrzeb, życie pośmiertne i symbolika nagrobna w judaizmie

  Spacerów edukacyjnych po krakowskim Kazimierzu, z nieocenioną przewodniczką i edukatorką Małgorzatą Kucharską, doświadczyliśmy „na żywo” w poprzednich edycjach projektu.

 • ferie.jpg

  Ferie na Bliskim Wschodzie

  W czasie ferii, dzięki Anna i Karol Wilczyńscy / Islamista Blog trafiliśmy na Bliski Wschód.

 • DzienJudaizmu1.jpg

  XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

  XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przypadał w niedzielę 17 stycznia i tego dnia o godz. 18.00 odbyło się spotkanie modlitewne, transmitowane za pośrednictwem platformy Zoom, w którym niektórzy z nas mieli okazję uczestniczyć.

 • aniolyidemony1.jpg

  Anioły i demony w krakowskich dziełach sztuki

  W ramach Święta Rynku Podziemnego w Krakowie wzięliśmy udział w wydarzeniu: Drążenie miasta. Powietrze.
  Przy okazji tematu powietrza, 19 stycznia, wraz z dr Magdaleną Łanuszką podczas jej wykładu, mogliśmy spojrzeć w niebo.

 • dzienislamu1[1].jpg

  XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

  We wtorek 26 stycznia podczas XXI Dnia Islamu w Kościele katolickim wzięliśmy udział w dwugłosie chrześcijańsko-muzułmańskim “Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”

 • piesn1.jpg

  „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” - świadectwo Holocaustu

  Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
  Tego dnia zapalaliśmy w domach lub symbolicznie na facebookowych profilach świece pamięci. Niektórzy z nas wyrazili tę pamięć poprzez obejrzenie pokazu spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona, zrealizowanego na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie w 2003 roku.

 • szopki1.jpg

  Szopki krakowskie - radość świętowania ze smutkiem lockdownu w tle

  Wszyscy mieszkańcy Krakowa, ale i turyści przybywający do naszego miasta co roku czekają na ten moment, kiedy w przestrzeni miejskiej pojawiają się wielokolorowe szopki. Tradycja konkursu na najpiękniejszą szopkę jest na trwale wpisana w krajobraz Krakowa. Jego organizacją zajmuje się Muzeum Krakowa już od wielu lat.

 • koledyswiata1.jpg

  To all the nations. Kraków Kolędowe Serce Świata – II edycja

  Na dobre zakończenie okresu świątecznego mieliśmy okazję być na wyjątkowym koncercie – oczywiście każdy z nas w zaciszu własnego domu. Kolędowe Serce Świata w sposób symboliczny poprowadziło nas przez niemal wszystkie kontynenty, przez wiele krajów i kultur. 

 • iran1.jpg

  Religijność w Iranie. Święta, rytuały, obyczajowość

  Podczas spotkania online, odbywającego się we wtorek 2 lutego 2021 r., poznaliśmy odpowiedzi na wiele ciekawych pytań dotyczących Iranu. 

 • postw3rel.jpg

  Post w trzech religiach

  W niedzielę 28 lutego 2021 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu online z cyklu „Inni, ale tacy sami”, zorganizowanym przez Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w Warszawie.

 • czahar1.jpg

  Czahar-szambe-suri

  Jak Irańczycy bawią się w wigilię ostatniej środy roku dowiedzieliśmy się podczas spotkania online 16.03.21  na fanpage’u  Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego  podczas wykładu dr M.P. Kłagisza.