Tradycje związane z Bożym Narodzeniem - Bracia Prawosławni

Boże Narodzenie. Рождество

Najważniejszą i kluczową kwestią są narodziny Jezusa Chrystusa nie ma różnicy pomiędzy katolikami , ewangelikami czy protestantami. Wszyscy skupiamy się wokół wcielenia Boga jako człowieka tu na ziemi.

   Dla pierwszych chrześcijan Wigilia była głównie nocnym nabożeństwem , modlitewnym czuwaniem , przed każdym większym świętem. Później , a także w czasach nam współczesnych , Wigilijną nazywamy dzień poprzedzający wielkie święta kościelne -Boże Narodzenie , Zmartwychwstanie Pańskie , Zesłanie Ducha Świętego. Wigilia albo też Wilia to nie tylko dzień ,tak się bowiem nazywa również  tradycyjna wieczerza poprzedzająca świętą noc Bożego Narodzenia , urządzana u nas z chwilą ukazania  się na niebie pierwszej gwiazdki , połączona z czytaniem Pisma Świętego, dzieleniem się opłatkiem ,wzajemnymi życzeniami , śpiewaniem kolęd i pastorałek, ze świętym Mikołajem i choinką ,oraz wzajemnym obdarowywaniem się prezentami.

   W moim domu Wigilia to szczególny dzień ,dzień w którym wszyscy jesteśmy razem. Wspólnie szykujemy wieczerzę i szczęśliwi zasiadamy do stołu przykrytego białym obrusem, na którym jest położony  opłatek na sianku ,zapalona świeca .Kolacja rozpoczyna się gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda , wtedy czytamy ewangelie św. Łukasza .Głowa rodziny  czyli tata odmawia modlitwę i dzielimy się opłatkiem . Na stole jest 12 potraw ,są również śpiewane kolędy i oczywiście prezenty . Oczywiście pasterka na której witamy z radością małego Jezusa. Wigilia to wspaniały świąteczny czas , każdego roku spotykamy się z rodziną przy stole wigilijnym, aby podzielić się wigilijnym opłatkiem .

         Bracia-Prawosławni.

      Kościół prawosławny tworzą różne narodowości i tradycje. Wyznawcy prawosławia Boże Narodzenie obchodzą według kalendarza juliańskiego czyli trzynaście dni później niż katolicy. Rano w dniu Wigilii w cerkwi odprawia się tak zwane wielikije czasy z paramijami i Ewangelią ,mówiąca o Bożym Narodzeniu i jego znaczeniu. Po południu rozpoczyna się nabożeństwo całonocnego czuwania , zaś o godzinie drugiej w nocy -wsianoczna. Boże Narodzenie wyznawców prawosławia i wszystkich wiernych obrządku wschodniego poprzedza czterdziestodniowy post. Na stole wigilijnym stoi świeca w pszenicy i prosfora , którą się dzielą zamiast opłatka. Następnie podawana jest kutia , barszcz z suszonych grzybów , solone śledzie z cebulą i olejem , kisiel z owsa , groch z solą , pieczone pierożki nadziewane makiem , surowymi gruszkami  lub jagodami , zwane koladnykami. Do picia podaje się szczułok , czyli kompot z suszonych owoców. Uroczystą kolację kończy rodzinne śpiewanie kolęd. W cerkwi nie ma żłóbka , ubiera się jedynie choinki . Wierni adorują Ikonę Bożego Narodzenia , która wystawiona jest na środku świątyni.