Tradycje związane z Bożym Narodzeniem - Chrześcijanie

TRADYCJE CHRZEŚCIJAŃSKIE ZWIĄZANE Z BOŻYM NARODZENIEM

Łacińskie określenie 'traditio', które stanowi podstawę słowa „tradycja” to przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury. Wśród nich mamy nie tylko obyczaje czy wierzenia, ale również zachowania, normy czy postawy społeczne.

Współcześnie dawne tradycje nie wydają się już tak atrakcyjne, ponieważ nie posiadają elementu korzyści. Dla przykładu wieczerza wigilijna jawiła się dla Chrześcijan żyjących w biedzie XVIII czy XIX wieku jako wyjątkowo bogaty, elegancki posiłek, podczas którego można było najeść się do syta. Wigilia i Święta Bożego Narodzenia były okazją do skosztowanie potraw, jakich na stołach na co dzień nie było.

Obecnie, aby uatrakcyjnić wieczerzę wigilijną warto postawić na potrawy w wydaniach, jakich przez cały rok w naszych domach brakuje. Można sięgnąć do starej książki kucharskiej naszej babci, poszukać tradycji, jakie kultywowało się w ten szczególny dzień w naszym regionie.

W naszych domach ten piękny okres rozpoczynamy wieczerzą wigilijną  i wypatrywaniem pierwszej gwiazdki na niebie. Jest ona nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej. Na początku wigilijnego wieczoru odmawiamy modlitwę za zmarłych. Następnie dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Od tego momentu można zasiąść przy stole, jeść potrawy wigilijne i śpiewać kolędy. Pod stołem powinno znaleźć się sianko, a przy stole miejsce dla niespodziewanego gościa. Zwieńczeniem kolacji wigilijnej jest otwieranie prezentów, a o północy całą rodziną wybieramy się na pasterkę. Zawsze 24 grudnia pościmy, nie spożywając potraw mięsnych oraz alkoholu.

Tradycjami, jakie pielęgnuje się w chrześcijańskim domu w trakcie Bożego Narodzenia są:

  • składanie sobie życzeń
  • dzielenie się opłatkiem
  • spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw
  • ubieranie choinki
  • dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa
  • zachowywanie postu w Wigilię
  • śpiewanie kolęd
  • przygotowywanie prezentów pod choinkę
  • oczekiwanie z kolacją na pierwszą gwiazdkę
  • przygotowywanie 12 potraw i wkładanie siana pod obrus
  • odmawianie modlitwy przed posiłkiem
  • dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami

Wspólne dekorowanie domu

Począwszy od pięknego świątecznego wianka na drzwiach, poprzez stroiki świąteczne, lampki w oknach, świeczki pachnące cynamonem, a skończywszy na bożonarodzeniowym drzewku. Jest to dla nas wspaniała zabawa, która z roku na rok zmienia się w rodzinną tradycję. Dzięki niej nasz dom ogarnia niezwykły, świąteczny nastrój.

Stroiki bożonarodzeniowe

Do wykonania stroików używamy różnych materiałów, jakie tylko mamy pod ręką:gałązek świerku, szyszek, bombek, wikliny, kory drzew oraz szklanych naczyń. Do tego kilka dodatków, takich jak: bombki, koraliki, jarzębina, świąteczne figurki i świeczki, i stroiki mogą przyozdobić świąteczny stół oraz kominek.

Lista kolęd i świątecznych piosenek

Aby umilić sobie nie tylko Święta, ale również czas świątecznych przygotowań  tworzę listę kolęd i świątecznych piosenek, które umilą nam ten wyjątkowy czas. Mogą Nam towarzyszyć podczas pieczenia pierniczków i dekorowania choinki, a także przy bożonarodzeniowym stole w gronie najbliższej rodziny. Wybrane piosenki możemy nagrać na płytę CD lub ustawić sobie playlistę na platformie Youtube.

Pieczenie i udekorowanie świątecznych pierników

Pieczenie pierniczków to tradycja kultywowana niemal w każdym domu. Moja Babcia ma swój idealny przepis, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i dzięki któremu pierniczki smakują najlepiej. Wspólne wyrabianie ciasta, wycinanie kształtów, pieczenie i dekorowanie scala więzy rodzinne i wprawia wszystkich w wyjątkowy, świąteczny nastrój.

Świąteczny wieczór filmowy

Wykorzystując długie, zimowe wieczory warto zorganizować świąteczny wieczór filmowy. Wybieram kilka Naszych ulubionych filmów świątecznych, które umilą Nam ten wyjątkowy czas. Mogą to być stare, familijne filmy, których od dawna już nie oglądaliśmy, albo coś zupełnie nowego. Możecie kupić filmy na płycie DVD, albo skorzystać z platform filmowych, takich jak: Netflix.

Świąteczna jemioła

Wieszanie jemioły to zwyczaj przywieziony ze Stanów Zjednoczonych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagościł także w Naszym domu. Jeśli nie jesteś zwolennikiem pocałunków, jakimi ludzie stojący pod jemiołą powinni się obdarzać, możesz ustalić nowe zasady, np.: osoby, które spotkają się pod jemiołą mają za zadanie powiedzenie sobie czegoś miłego.

Świąteczny czas to idealny moment na chwilę zadumy nad codziennym życiem, nad naszym zachowaniem, nad możliwością.