O nas

  • Etiam quis velit
    Etiam quis velit

Jesteśmy grupą uczniów z klasy 8. W projekcie bierzemy udział po raz drugi. Cieszymy się z odkrywania relacji człowieka z przyrodą. Pragniemy być otwarci na inne kultury i religie. 

 

ZAINSPIROWANI SŁOWAMI (TWÓRCZOŚCIĄ) JANA PAWŁA II

Na łonie natury, z dala od codziennych trosk, duch łatwiej otwiera się na rzeczywistość nadprzyrodzoną, która nadaje sens i wartość ziemskim przedsięwzięciom i planom”.

W przyrodniczym otoczeniu, wśród drzew, łąk, słysząc szum morza, potrafimy wyobrazić sobie to, w co wierzymy. Naturalny świat jest piękny, nieziemski, a więc łatwo nam jest otworzyć się w nim na nadprzyrodzoną rzeczywistość, ponieważ w przyrodzie kontemplujemy wiarę. Pozwala nam ona lepiej zrozumieć życie i radzić sobie z jego trudnościami. Czujemy wtedy, że to, co robimy, ma sens, nabiera to wartości i zachęca nas do dalszego działania, by osiągnąć swój cel.

Zainspirowana: Asia

 

Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu – i dlatego też nic dziwnego, że ciągną tutaj ludzie z różnych stron. Szukają odpoczynku. Pragną odnaleźć siebie w obcowaniu z przyrodą. Pragną odzyskać siły w zdrowym wysiłku fizycznym”.

Jan Paweł II uwielbiał góry, które dawały mu siłę i nowa energię. Tam oddawał się modlitwie i szukał wskazówek do działania. Dla ludzi łono natury i góry też są odskocznią od życia codziennego i pobycia ze samym sobą.

Zainspirowana: Natalia

 

Góry, wasze góry, pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha”.

Wspinaczka pokazuje nam, jak ciężko jest dotrzeć do celu. To nas uczy i kształtuje charakter. Nie wolno się poddawać, trzeba iść do przodu i dążyć do zamierzonego celu. Kontakt z przyrodą poprawia nasz nastrój, dodaje optymizmu.

Zainspirowana: Gosia

 

W tej oazie spokoju, w obliczu piękna przyrody łatwiej doświadczyć, jak cenna jest cisza-dobro dziś coraz rzadsze”.

Są to słowa, które udowadniają, że gdy znajdziemy się na łonie natury, odnajdziemy spokój i zatrzymamy się, aby nacieszyć się chwilą.

Wiele ludzi w dzisiejszych czasach jest zabieganych. Bywa, że my też jesteśmy takimi ludźmi. Ale kiedy znajdziemy się twarzą w twarz z obliczem natury, otworzą nam się oczy i dostrzeżemy prawdziwe wartości,które są naprawdę ważne, i zaczniemy inaczej patrzeć na świat.

Zainspirowana: Tosia

Zainspirowani twórczym spojrzeniem... 

Święty Jan Paweł II w Rozmowie ojca z synem w krainie Moria ukazuje postać Abrahama, ojca wielu narodów, którego imię znaczy „ten, który uwierzył wbrew nadziei”. Abraham jest zacnym człowiekiem, na drodze jego życia staje Bóg, który prosi go o posłuszeństwo i obiecuje starcowi upragnionego potomka. Gdy Abraham ma sto lat, rodzi mu się syn Izaak. Bóg postanawia poddać Abrahama próbie. Nakazuje mu zabrać umiłowanego syna do kraju Moria i tam złożyć go w ofierze. Kiedy zbliżają się do wyznaczonego miejsca, starzec milczy, nie jest w stanie powiedzieć Izaakowi, że to właśnie on będzie ofiarą. Ojciec posłuszny woli Tego, który daje i odbiera życie, decyduje się złożyć syna w ofierze. Bóg pewien wiary Abrahama posyła swego anioła, by zatrzymał rękę starca przed zadaniem ciosu. Historia Abrahama pokazuje, iż „jest taka granica ojcostwa, taki próg, którego się nie przekracza” i w tym przypadku owy próg stanowi dobro drugiego człowieka.

SOLIDARNI Z UKRAINĄ

To, co dzieje się w Ukrainie i dotyka tamtejszych ludzi, skłania nas do refleksji, iż dialog jest najtrudniejszą i najbardziej pożądaną formą rozmowy. Dlatego połączyliśmy siły i wraz z wolontariuszami projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przeprowadziliśmy akcję zbiórki rzeczy w naszej Szkole. Hasło wspólnego przedsięwzięcia brzmi „Dary dla Ukrainy”.