Odpowieadmy

  • Odpowiadamy 1

    Zagadka nr 1

    Słowa: ,,Jeśli chcesz poznać boskość, poczuj wiatr na twarzy i ciepłe słońce na dłoni” możemy rozumieć tak, jakby to Bóg był tym wiatrem i słońcem. Ponieważ to on stworzył świat i w tym też słońce, wiatr oraz nas. Dlatego jeśli chcemy poznać Boga, to możemy spędzać czas w otoczeniu, które On stworzył.

    W górach, wychodząc coraz wyżej, widzimy piękniejsze krajobrazy. Szczyt porównujemy do raju. Gdy odczujemy zmęczenie i pokonamy swoje słabości, zdobędziemy ten symboliczny raj. Biorąc przykład z Jana Pawła II, który wielokrotnie chodził po górach, szukajmy Boga w świecie naturalnym.

     

    Zagadka nr 2

    SYMBOLIKA RZEK:

    ŁOŚNA - RZEKA WIERNA z utworu Żeromskiego, rzeka, która rozumie („Woda plusnęła na znak. Ona jedna zrozumiała męczarnie serca. Ona jedna przywtórzyła mu dźwiękiem zrozumiałym...”)

    NIEMENRZEKA DOMOWA z utworu Mickiewicza, wspomnienie o niej jest powrotem do kraju lat dziecięcych („Niemnie, domowa rzeko moja...”)

    LETE-RZEKA ZAPOMNIENIA z mitologii greckiej, znajdowała się w Hadesie. Ten, kto jej kosztował, tracił pamięć.

    RZEKA z utworu Herberta symbolizuje PRZEMIJANIE, jak również WIECZNOŚĆ I TRWANIE („Rzeko-klepsydro wody

    przenośnio wieczności”)

     

    Zagadka nr 3

    Owca to symbol odpowiedniej relacji człowieka z Bogiem. Człowiek uznawany jest za owcę, a Pan Jezus za dobrego pasterza.

    Bawół w religii chińskiej symbolizuje ciężką i sumienną pracę.

    Święta krowa jest symbolem płodności i macierzyństwa, dlatego wyznawcy hinduizmu ją chronią i uznają za nietykalną.

    Wąż symbolizuje śmierć i szatana.

    Ryba symbolizuje Jezusa Chrystusa i pierwszych chrześcijan.

     

    Zagadka nr 4

    Ekolog to osoba, która bada, obserwuje i opisuje zależności oraz oddziaływania między organizmami i organizmami a środowiskiem, w którym żyją.
     
    Zagadka nr 5
     
    W Afryce jest tyle mitów o powstaniu świata, ile wszystkich plemion. Jeden mit ludu Bantów nosi tytuł „Niespokojne słońce”. Kosmologia ludu Bantów jest związana z kultem solarnym. Najwyższy bóg jest tam nazywany Wele Hakaba. Jego domem jest niebo. Na niebie umieścił on dwóch braci - Księżyc i Słońce. Księżyc wydawał bardzo duży blask. Słońce nie mogło się nim pochwalić. Bracia kłócili się o to, kto powinien dawać więcej światła. Pewnego razu Słońce zaświeciło jaśniej. Wele postanowił, że tak pozostanie. W kolejnych dniach Wele stworzył wiele innych obiektów. Przyszedł czas na stworzenie człowieka. Pierwsi stworzeni ludzie nosili imiona Mwambu i Sela. Byli to kobieta i mężczyzna. Stali się oni prarodzicami ludzkości. Całe stworzenie trwało sześć dni. Siódmego dnia Wele Hakaba udał się na odpoczynek.