Spotkanie dyskusyjne Wokół Natury – Można panikować

Jedno z naszych spotkań dyskusyjnych Wokół Natury poświęciliśmy na wymianę przemyśleń i spostrzeżeń po projekcji filmu Jonathana L. Ramseya „Można panikować”. Jego bohaterem jest profesor Szymon Malinowski, fizyk, znawca zmian klimatycznych, który zadaje nam - ludziom trudne i  odważne pytania. Stawia nas w obliczu świadomości, że traktowanie tematu ocieplenia klimatu jako fanaberii nawiedzonych ekologów, wydaje się dzisiaj wyjątkowo nieodpowiedzialne.

Film wydał nam się proroczy. Zapowiadał katastrofę klimatyczną. Katastrofę, która spadnie na wszystkich ludzi, bez względu na rasę, kulturę czy religię.
Rozważając tematykę natury w różnych kulturach i religiach nie można nie pochylić się nad problemem zbliżającej się katastrofy klimatycznej i powolnej zagłady Matki Ziemi.
Wybuch pandemii  dla wielu z nas był momentem zatrzymania. Wielu z nas doprowadził też do refleksji i obserwacji, jak doskonale radzi sobie świat natury, gdy człowiek znalazł się w zamknięciu lockdownu.
Wielu już ludzi dochodzi do wniosku, że tak dłużej już się nie da, coś musi w naszym świecie pęknąć, żeby udało się choć trochę ten świat naprawić. 
Można panikować, ale lepiej zacząć działać. Działać, żeby nie tyle wygrać z negatywnymi następstwami zmian, co po prostu przeżyć.

 

Oto kilka naszych refleksji:

„Seans obowiązkowy dla wpadających w panikę, i dla tych, co uważają kryzys klimatyczny za wymysł panikarzy. A zwłaszcza pozostałych: tych, którzy myślą, że problem ich nie dotyczy”.
„ „Można panikować” zasługuje na najwyższe wyrazy uznania – trudno bowiem znaleźć drugi film, nakręcony niewielkim nakładem środków, który tak jasno dawałby do zrozumienia, że klimat Ziemi się zmienia – gwałtownie i kompleksowo – a zmiana ta jest spowodowana działalnością człowieka. I jej pokłosie jest już odczuwalne – nawet dla Polaków.”
„Uświadomiłem coś sobie. I nie mogę pozostać obojętny. Muszę tę świadomość sprowokować wśród kolejnych nieświadomych.”
„Chcę nie tylko przeżyć w tym świecie, ale też chcę ŻYĆ”.
„Znam już wielu takich, którzy panikują, a nawet cierpią na nową jednostkę chorobową: depresję klimatyczną.”
„ Żeby nadal żyć w zgodzie z naturą, musimy zacząć żyć w zgodzie między sobą i zgodnie podjąć działania zapobiegawcze katastrofie. Nikt z nas nie zrobi tego sam, pomimo starań. Jedność działań pomimo różnic – to powinna być podstawowa zasada ludzkości, jeśli chcemy przetrwać.”