ZAGADKA NR 3

1. W hinduizmie bydło jest gatunkiem bardzo szanowanym i przypisuje mu się boskie pochodzenie. Zgodnie z hinduistycznymi pismami świętymi, krowa powinna być traktowana jako jedna z siedmiu matek człowieka, gdyż jako dawczyni mleka staje się jego karmicielką. Święte pisma hinduizmu traktują krowy jako zwierzęta podtrzymujące życie, dlatego religia hinduistyczna zakazuje spożywania wołowiny.

2. W buddyzmie ryby symbolizują szczęście, ponieważ mają całkowitą swobodę poruszania się w wodzie. Reprezentują także płodność i obfitość. Często są one rysowane w postaci karpii, które na Wschodzie uważa się za święte ze względu na ich eleganckie piękno, rozmiar i długość życia. W chińskim wierze ludowej, para ryb jest uważana za szczęśliwy dar dla małżeństwa. W chrześcijaństwie ryba symbolizuje Jezusa Chrystusa i była znakiem rozpoznawczym pierwszych chrześcijan.

3. W chrześcijaństwie i judaizmie wąż jest symbolem zła i grzechu. To właśnie formę tego zwierzęcia przybrał szatan, gdy skusił Ewę, aby zerwała owoc z zakazanego drzewa. Odtąd wąż stał się nieprzyjacielem człowieka.

4. Baranek – w judaizmie Żydzi składali Jahwe baranki jako codzienną ofiarę-modlitwę, zwłaszcza w szabat i dni świąteczne. Wyjątkowe znaczenie miał baranek paschalny, który upamiętniał kres niewoli egipskiej. W chrześcijaństwie baranek symbolizuje ofiarę Jezusa na krzyżu, którą złożył dla odkupienia ludzkości.

5. Gołąb – w judaizmie był ulubioną ofiarą niezamożnych Izraelitów, którzy składali ofiary z ptaków zamiast z jagniąt. Rodzice Jezusa podczas Jego rytualnego ofiarowania złożyli gołębia jako ofiarę w Świątyni Jerozolimskiej. W chrześcijaństwie gołąb jest oznaką czystości i symbolizuje Ducha Świętego. Duch Święty pod postacią gołębicy zstępuje na Jezusa podczas chrztu w Jordanie.