ZAGADKA NR 5

ZAGADKA NR 5: Nauka przyjmuje, że pierwsi przedstawiciele rodzaju ludzkiego pojawili się na kontynencie afrykańskim. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej części naszego globu. Opisz krótko jeden z mitów Afryki opowiadający o powstaniu świata/przyrody/człowieka.
 
MIT AFRYKAŃSKI O POWSTANIU CZŁOWIEKA
U początku wszystkich rzeczy, kiedy jeszcze nic nie istniało — ani człowiek, ani zwierzęta, ani rośliny, ani niebo, ani ziemia, był Bóg i nazywał się Nzame. Tak naprawdę było trzech Nzame: Nzame, Meber i Nkwa. Na początku Nzame uczynił niebo i ziemię, zastrzegając niebo dla siebie. Dmuchnął na ziemię i pod wpływem jego oddechu narodziły się ziemia i wody, każde od siebie oddzielone.
Nzame uczynił wszystko: niebo, słońce, księżyc, gwiazdy, zwierzęta i rośliny. Gdy skończył tworzenie, wezwał Meber i Nkwa, aby pokazać im swoje dzieło. Oni pochwalili jego pracę, ale stwierdzili, że brakuje przywódcy, kogoś, kto nad tym wszystkim zapanuje. 
Dlatego też na przywódcę wszystkich zwierząt wyznaczyli słonia, ponieważ był mądry, lamparta, ponieważ był silny i przebiegły, małpę, ponieważ była złośliwa i zwinna. A pragnąc uczynić świat jeszcze lepszym, we trzech stworzyli istotę niezmiernie do nich podobną: jeden z nich dał jej siłę, drugi potęgę, trzeci piękność.
Nzame, Meber i Nkwa unieśli się do góry, gdzie zamieszkiwali, a nowa istota pozostała zupełnie sama na dole i wszystko jej słuchało. Ale między zwierzętami słoń wciąż zajmował pierwsze miejsce, na drugim był lampart, a małpa trzecia, ponieważ to właśnie ich wybrali bogowie. Natomiast pierwszego człowieka Nzame, Meber i Nkwa nazwali Fam, co oznacza siłę.