Abp Stanisław Budzik – teolog z honorowym tytułem uczelni przyrodniczej

Podczas uroczystości nadania tytułu honoris causa, 23 stycznia 2020 roku, abp Stanisław Budzik wygłosił wykład, w którym mówił o teorii „kozła ofiarnego” wg francuskiego antropologa René Girarda.

Wyjaśniamy, skąd się wzięło powiedzenie „kozioł ofiarny”?

Sformułowanie kozioł ofiarny wywodzi się z obrzędu opisanego w Starym Testamencie, w Księdze Kapłańskiej (Kpł 16,8-10). W Dniu Przebłagania, zwanym Jom Kippur, dwa kozły przedstawiano najwyższemu kapłanowi, który trzymał w dłoniach dwa kamienie z napisami: „dla Boga” i „dla Azazela”.

Zwierzę, na które padł los „dla Boga”, składano w ofierze i jego krwią skrapiano Arkę Przymierza. Nad głową drugiego kozła, wylosowanego „dla Azazela”, arcykapłan unosił dłonie i wyznawał grzechy narodu Izraela. Było to symboliczne przeniesienie grzechów na zwierzę ofiarne. Wyznaczony mężczyzna wyprowadzał je poza mury miasta, na pustynię, w siedlisko demonów, obarczone grzechami ludu. Było to równoznaczne z odpuszczeniem win całemu narodowi.

Praktyka obarczania kozła winą społeczności znana jest we wszystkich kulturach; w starożytnej Babilonii czy nawet we współczesnej Japonii. Określenie „kozioł ofiarny” jest niemal przysłowiowe.

Abp Stanisław Budzik, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego, mówił o tym, że Chrystus przez swoją mękę i śmierć stał się dobrowolnie kozłem ofiarnym ludzkości, ukazał wyjście z kręgu przemocy i kłamstwa. Zadnie chrześcijan polega na przełamywaniu kręgu zła i nienawiści, nie zrzucaniu winy na innych, ale odważnym przyznaniu się do niej.

Opracował Zespół
lovlu.obliczadialogu.pl

Źródła: