Działamy

  • india.jpg

    Ganges – coś więcej niż rzeka

    Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją na temat rzeki Ganges i jej roli w życiu kulturowym i religijnym mieszkańców Indii. Ciekawostki, wskazania dla turystów, problemy rzeki…

  • zyrafa.jpg

    Kamerun – przyrodnicza miniatura Afryki

    Pięknem afrykańskiej przyrody dzieli się z nami s. Amadeusza Sowińska ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. W Kamerunie siostry prowadzą dwie misje: jedną w lesie, gdzie mają szkołę podstawową i ośrodek zdrowia oraz drugą w miasteczku Ayos, gdzie Siostra pracuje w sierocińcu i przy parafii. Zaprzyjaźniona ze społecznością V LO w Lublinie Siostra Amadeusza przesyła nam specjalnie przygotowany filmik, na którym możemy zobaczyć miejscowy wodospad czy Ocean Atlantycki, ale także aloes, kwiat pustyni, owoce drzewa kawowego, kakao czy papaje.

  • mandrake.jpg

    Rozmowa z właścicielką lubelskich restauracji „Mandragora” i „Perliczka”

  • globusy.jpg

    Wincenty Pol - lublinianin urzeczony Tatrami

    Poeta, patriota, patron schroniska w Tatrach, „ojciec” nowożytnej geografii polskiej – a to wszystko o jednym człowieku. Wincenty Pol znany i zachwalany lublinianin. Wejdź i dowiedz się więcej o gwieździe stolicy województwa lubelskiego.

  • MW.jpg

    Wyruszam jeszcze nocą, żeby oglądać wschód słońca

    O początkach swoich zainteresowań przyrodą, studenckich obozach ornitologicznych, wzruszeniach na filmie „Duch śniegów” oraz o tym, jak obserwować i uwieczniać przyrodę na fotografii. Tym wszystkim dzieli się z nami Monika Wiatrowska – absolwentka biologii UMCS i osoba konsekrowana.

  • Osty.jpg

    Wywiad z artystą malarzem Zbigniewem Pieczyńskim

    27 kwietnia 2022 roku gościliśmy artystę, absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie – Pana Zbigniewa Pieczyńskiego. Od 2001 roku jest on także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a w swoim dorobku ma osiem wystaw indywidualnych i ponad trzydzieści zbiorowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. W udzielonym nam wywiadzie Pan Zbigniew opowiada o odkrywaniu zamiłowania do sztuki… i o tym, dlaczego maluje osty.

  • kredki.jpg

    Trzy rośliny biblijne w grafice

    Prezentujemy przedstawienia trzech roślin biblijnych wykonane kredką akwarelową i farbą przez uczennicę naszej szkoły w ramach projektu „Pan Wszelkiego Stworzenia. Obraz natury w religiach i kulturach świata”. Zaglądając do wpisu zobaczycie oliwkę, granat, winorośl.

  • symbolika.png

    Symbolika biblijna roślin w Szarogrodzie na Ukrainie

    W piątek, 8 kwietnia 2022 r., odwiedził naszą szkołę dr Marek Kopacki z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego  w Lublinie. Pan Doktor przedstawił historię zakładania ogrodów, symbolikę wybranych biblijnych roślin, religijne znaczeniu drzew, franciszkańskie stacje Drogi Krzyżowej w Szarogrodzie na Ukrainie. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wykładem i prezentacją.

  • Okolice_Bychawy.jpg

    Czym jest wyprawa otwartych oczu?

    Członkowie Ruchu Światło-Życie, do którego należę od trzech lat, co roku jeżdżą na tzw. „oazy wakacyjne” oraz „oazy zimowe”, czyli rekolekcje. Program oazy przewiduje pewną część czasu przeznaczoną na rozrywkę i sport, np. turystykę pieszą. Jednym z punktów programu dnia oazy jest „wyprawa otwartych oczu”…, która może rozwijać m.in. umiejętności fotograficzne. 

  • christmas_tree_on_car.jpg

    The Christmas tree as a symbol of ….

    Probably everybody decorates a Christmas tree every year during Christmas season. However, are you aware of why we do that every year? Is there a deeper meaning of it or is it just a nice tradition that makes our houses beautiful?

  • christmastree.jpg

    Choinka

    Choinka – o jej pochodzeniu i znaczeniu, o tym co ma z nią wspólnego św. Bonifacy, a także o symbolice ozdób oraz współczesnych alternatywach dla żywego drzewka…

  • tree.jpg

    Wyspa Bożego Narodzenia

    Wyspa Bożego Narodzenia. Równo ułożone choinki, śnieg po kolana i świąteczny klimat cały rok. Tak wyglądają nasze wyobrażenia odnośnie tejże wyspy. NIC BARDZIEJ MYLNEGO. Zamiast śniegu – piach, zamiast choinek palmy, a na co dzień możemy się opalić w gorących promieniach słońca. Zainteresowany? Kliknij! Dowiedz się więcej.

  • Eucharistic_bread_and_fish.jpg

    O symbolice ryby i tradycji spożywania karpia w Wigilię

    Zawsze podczas wieczerzy wigilijnej przy rodzinnych stołach możemy zjeść rybę, ponieważ jest to stary znak chrześcijański – symbol Jezusa Chrystusa. Słowo ichthys to w starożytnej grece ryba.

  • hanukkah.jpg

    Chanuka – Święto Świateł

    Czy kiedykolwiek widziałeś w kulturze żydowskiej pewien nietypowy 9 ramienny świecznik i zastanawiałeś się co on tak w ogóle znaczy, w jakim celu się go zapala i w zasadzie dlaczego ramion jest 9, kiedy Chanuka trwa 8 dni? Jeśli chcesz się dowiedzieć co to oznacza, to koniecznie obejrzyj naszą prezentację na temat światła w czasie żydowskiej Chanuki. Na koniec mini gra i wskazanie jak powinien się zachować chrześcijanin, kiedy zostanie zaproszony na Chanukę do żydowskich przyjaciół.

  • Święty Mikołaj

    Święty Mikołaj między palmami i melonami

    Św. Mikołaj jest kojarzony z postacią starszego mężczyzny z białą brodą, ubranego w czerwony strój, który w okresie świąt Bożego Narodzenia rozdaje dzieciom prezenty. Żył w ciepłym klimacie, gdzie średnia temperatura najzimniejszego miesiąca, nie spada poniżej 2 stopni, więc poruszanie się za pomocą sań byłoby niemożliwe. Obecnie śródziemnomorskie wybrzeże Turcji słynie z palm i specjalnej odmiany melona.