Korzystamy

  • poziomka.jpg

    Poziomki – symbol Raju

    Poziomki, jabłka, a nawet ogórki – niby zwykłe owoce i warzywa, a jednak pod postacią roślin kryje się jakieś głębsze znaczenie. Goździki, konwalia majowa, orliki – jaka jest ich symbolika religijna i kulturowa? Dlaczego średniowieczny artysta namalował Matkę Bożą trzymającą poziomkę w dłoni? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć – zobacz naszą prezentację!

  • katedra.jpg

    Abp Stanisław Budzik – teolog z honorowym tytułem uczelni przyrodniczej

    Tytuł doktora honoris causa to najwyższe wyróżnienie w świecie akademickim. Abp Stanisław Budzik otrzymał ten tytuł za szerokie zaangażowanie w dialog Kościoła z przedstawicielami świata kultury i pasterską posługę wobec środowiska akademickiego Lublina, w tym wobec Uniwersytetu Przyrodniczego. Z tej okazji wygłosił wykład na temat kozła ofiarnego, odwołując się do starożytnej historii Izraela.

  • roze.jpg

    Maria Skłodowska-Curie i jej fascynacja przyrodą

    W tematykę tegorocznego projektu wpisuje się ciekawa informacja o Marii Skłodowskiej-Curie, którą odnaleźliśmy w zasobach internetowych. W 2017 roku obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Patronki naszej Szkoły – V Liceum Ogólnokształcącego i lubelskiego Uniwersytetu. Z tej okazji w Ogrodzie Botanicznym UMCS, w naturalnym otoczeniu przyrody przygotowano wystawę „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”.

  • slonie.jpg

    Krok do tanzańskiej przyrody

    Tanzania to egzotyczny kraj położony we wschodniej Afryce. Niestety, na co dzień nie mamy zbyt wiele możliwości poznawania świata. Dzięki takim osobom jak misjonarka Cecylia Bachalska, siostra biała mamy szanse bliżej poznać zarówno przyrodę, jak i obyczaje tego wspaniałego kraju. Nagranie audio, fotografie, filmiki z Afryki…

  • petra-g2d691b360_1920.jpg

    Niezwykły świat Petry

    Mojżesz, Indiana Jones – możesz przyjechać i ty! Petra – skalne, różowe miasteczko Jordanii to twój kolejny punkt podróży. Albo punkt wiedzy! Kliknij, przeczytaj i podziwiaj miasto wybudowane w skale!!!

  • st-francis-of-assisi-g56c1a5bed_1920.jpg

    Święci od przyrody

    Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją na temat osób świętych, które szczególną troską otaczały przyrodę. Jednej z nich objawił się nawet jeleń z krzyżem na porożu. Wszystkie chroniły zwierzęta i opiekowały się nimi. Stały się dla nas wzorami do naśladowania.

  • winorosl.jpg

    Winorośl a Święto Purim

    Purim to najweselsze spośród świąt żydowskich. Nazwa pochodzi od słowa "pur" oznaczającego los, stąd opdowiednik - Święto Losów. Przez niektórych określane jest jako "żydowski karnawał" ze względu na podobieństwa w sposobie świętowania. Zostało wprowadzone na wspomnienie dni, w których Żydzi zostali uchronieni od zagłady, o czym opowiada Księga Estery. Obraz winnicy i uprawa winnych krzewów to obrazy biblijne na określenie narodu wybranego. Winny krzew to również symbol dobrobytu i bogactwa. W trakcie świętowania Purim podaje się przede wszystkim wino…

  • cmantarz2.jpg

    Wyjątkowy cmentarz żydowski w Lublinie

    Stary Kirkut to cmentarz żydowski, który znajduje się w Lublinie na wzgórzu, w dzielnicy Kalinowszczyzna. Stary Kirkut w Lublinie, mieście zwanym kiedyś „Jerozolimą Królestwa Polskiego” lub też Żydowskim Oxfordem jest najcenniejszą tego typu nekropolią w Europie. Niegdyś było to średniowieczne grodzisko. Chociaż nie znamy daty powstania tego cmentarz to można tu zobaczyć wyjątkowy pomnik z 1541 roku. Jest to grób Jakuba Kopelmana – wybitnego uczonego, który jest najstarszym nagrobkiem żydowskim na ziemiach polskich, usytuowanym na swym pierwotnym miejscu.

  • bukova-gora.jpg

    Roztocze – interesująca kraina przyrody, wielu kultur i religii

    Przeglądając Internet i poszukując materiałów związanych z tematyką projektu Pan wszelkiego stworzenia. Obraz natury w religiach i kulturach świata natrafiłam na ciekawy film prezentujący wielokulturowe dziedzictwo Roztocza Wschodniego. W prezentacji przedstawiam interesującą krainę Roztocza, wybrane urokliwe miejsca, cmentarz w Starym Bruśnie słynący z kamiennych krzyży. W jaki sposób znalazły się tu te nagrobki, jaka jest wielokulturowa historia tego zakątka Roztocza Wschodniego? O tym więcej w mojej prezentacji i w filmie, który polecam obejrzeć. Idealnie byłoby wybrać się w to miejsce w poszukiwaniu piękna przyrody, odkrywaniu wielokulturowej historii tych terenów pogranicza polsko-ukraińskiego.