O nas

Co oznacza nazwa naszej strony internetowej?  

lovlu można tłumaczyć na dwa sposoby. Po pierwsze jest to połączenie nazwy naszej szkoły i dwóch pierwszych liter naszego miasta. Nasze liceum to V Liceum Ogólnokształcące, a naszym miastem jest Lublin. Po drugie „love Lublin”.  

Kim jesteśmy i co robimy? 

Jesteśmy uczniami V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Grupa osób biorących udział w tym projekcie składa się z uczniów klas m.in.: 2b, 2c, 2d, 3a, 3b. Mamy wiele zainteresowań i pasji. Łączy nas otwartość i chęć rozwoju. Naszym głównym celem jest poznawanie odmiennych kultur i religii, zgłębianie naszej własnej tożsamości, poznawanie przyrody naszych okolic. 

Gdzie znajduje się i jak powstała nasza placówka?  

Nasze liceum mieści się przy ulicy Lipowej 7. Nasza szkoła została założona w 1948 roku przez pana Stanisława Grzywę, który stał się jej pierwszym dyrektorem. Pierwsza siedziba mieściła się przy Krakowskim Przedmieściu 56, a w 1949 roku została przeniesiona na ulicę Lipową 7. W roku szkolnym 1953/1954 została rozdzielona na Szkołę Podstawową nr 1 i Liceum Ogólnokształcące TPD w Lublinie. W 1964 roku nadano patrona naszemu liceum: Marię Skłodowską-Curie. Na przełomie lat 1965/1966 szkoła znowu zmieniła nazwę, tym razem na Liceum nr V, a nazwa ta jest aktualna również dzisiaj. W 1964 roku szkołę wpisano do Szkół Stowarzyszonych UNESCO – warto wspomnieć, że była to jedyna szkoła w województwie, która została wpisana na tę listę.  
Więcej informacji można znaleźć na stronie naszej szkoły: http://5lo.lublin.pl/

Skąd pochodzimy?  

Lublin to miasto, w którym na co dzień mieszkamy i uczymy się. Jest to stolica wschodniej Polski. Bogata, siedmiowiekowa historia Lublina oraz położenie w wielokulturowym tyglu stanowią o jego szczególnych walorach. Miasto przyciąga unikalnym klimatem, bogatą architekturą i licznymi zabytkami. Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży na 2023 rok i jako pierwsze polskie miasto zdobył ten tytuł.  
Więcej informacji o historii Lublina: https://lublin.eu/turystyka/poznaj-lublin/historia-miasta/ 

Aniołpanorama Lublinafontanna w Lublinie