Trzy rośliny biblijne w grafice

Prezentujemy przedstawienia trzech roślin biblijnych wykonane kredką akwarelową i farbą przez uczennicę naszej szkoły w ramach projektu „Pan Wszelkiego Stworzenia. Obraz natury w religiach i kulturach świata”.

 

 

 

Oliwka europejska

W wierzeniach żydowskich i muzułmańskich gołębica wypuszczona z arki powróciła niosąc Noemu gałązkę oliwki z góry Ararat jako symbol pokoju między Bogiem a ludźmi.

W liturgii żydowskiej oliwa z oliwek płonęła w świeczniku świątynnym, w lampie szabatowej, w światełkach zapalanych w święto Chanuki. 

Chrześcijanom idącym śladami Jezusa w Ziemi Świętej drzewo oliwne kojarzy się z Górą Oliwną i ogrodem oliwnym – Getsemani, znajdującym się blisko murów starej Jerozolimy. W czasach biblijnych znajdowała się tam tłocznia oliwy. W ogrodzie tym – według Nowego Testamentu – często nocował Jezus z uczniami, tam modlił się przed męką, tam odnalazł Go Judasz i wydał żołnierzom.

oliwka

Granat właściwy

W rejonach Morza Śródziemnego granatowiec rozpropagowali Fenicjanie. Jest on uprawiany w tych obszarach od paru tysięcy lat. Owoc drzewa granatu jest symbolem pełni życia. Uważa się go za idealny, ponieważ zawiera 613 nasion, czyli tyle ile, ile przykazań w Torze. Nasiona granatu je się obowiązkowo w czasie żydowskiego Nowego Roku. Do dzisiaj podczas zaślubin zgniata się na progu domu lub przy wejściu do namiotu nowożeńców owoc granatu, którego ziarnka symbolizują liczne potomstwo, jakiego się im  życzy.

granat

Winorośl właściwa

Winorośl pochodzi z dolin górskich pogranicza kaukasko-turecko-irańskiego. Uprawy winorośli prowadzono już nawet 7000 lat przed Chrystusem w Syrii, Azji Mniejszej i Egipcie. Pestki z winorośli sprzed około czterech tysięcy lat znaleziono w Szwajcarii i Italii. W Izraelu kiść winogron może osiągnąć długość 50 cm, jagody zaś są wielkości gołębich jaj. Obraz dwóch mężczyzn z Księgi Liczb (Lb 13,23) dźwigających na długim drągu olbrzymią kiść winogron zerwaną w Ziemi Obiecanej przetrwał wieki i obecnie jest znakiem turystyki Izraela.

winorośl

Prace wykonane przez Oliwię Cyranek

Literatura: Barbara Szczepanowicz, Rośliny biblijne. Ziemia Święta, Kraków 2014.